Geri Dön

500 milyon dolarlık ihracat

500 milyon dolarlık ihracat

MANİSA’nın Alaşehir ilçesi gümrüğünden 2018 yılında, 140 bin tonu üzüm, toplam 270 bin ton ihracat yapıldı. İhracatta önceki yıla oranla düşüş olmasına rağmen 500 milyon dolarlık gelir aynı kaldı. 250 milyon dolarlık bölümü, çekirdeksiz Sultaniye yaş üzüm ihracatından elde edildi.

500 milyon dolarlık ihracatın yüzde 5’lik bölümünü gerçekleştiren firmanın sahibi ve aynı zamanda Alaşehir Belediye Başkanı olan Ali Uçak ise, “Hem ülkemize hem de bölgemize sağlamış olduğumuz döviz getirisinden dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

‘Hedef Uzakdoğu’

36 bin ton kiraz ve 20 bin ton nar ihracatı yapıldığını belirten Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Tarık Memiş ise, Alaşehir veya çevresinde kargo uçaklarının kullanabileceği bir havalimanının olması halinde ürünlerin Uzakdoğu ülkelerine ulaştırılabileceğini dile getirdi. l NURETTİN DOĞAN DHA

Ege Bölgesi’ne üç jeotermal sera yapılacak

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkan Vekili Ufuk Şentürk; Manisa, Denizli ve Aydın’a ihtisas jeotermal sera bölgeleri kurulacağını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığıyla koordineli çalıştıklarını belirten Şentürk, “En büyüğü Alaşehir Kemaliye’de, bin 347 dönüm bir alan olacak. Burada 2 bin kişi istihdam edilecek. Denizli Sarayköy’de de alt yapı çalışmaları tamamlandı. Aydın Efeler’de 650 dönümlük projesi için de çalışmaya başladık” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber