Geri Dön

68 yıllık bayram geleneği

İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ilıca mahallesi sakinleri, dedelerinin yıllar önce başlattığı toplu bayramlaşma törenini geleneksel hale getirdi.

68 yıllık bayram geleneği

2006 yılından bu yana, her yıl Kurban Bayramı’nın üçüncü günü bir araya gelen Ilıcalılar, dedelerinin, babalarının başlattığı toplu bayramlaşma törenini yaşatmanın gururunu bu yıl da yaşadı. Ilıca’daki eski taş iskelede bulunan Ilıca Kafe’de bir araya gelen her yaştan Ilıcalı’nın bayramlaşma törenine Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da katıldı. Dalgıç, en yaşlı Ilıcalı 92 yaşındaki Rebia Culum’un elini öptü, bayramını kutladı.

Unutulmaz bir gün

Başkan Muhittin Dalgıç, “Ilıca’da gelenek haline gelen bu bayramlaşma töreni gerçekten çok güzel. Ben de fırsatım oldukça katılıyorum. Bütün yaşlılarımız, gençlerimiz, çocukları ve torunları bir araya geliyorlar. Çok güzel bir tablo. Tadına doyulmaz bir bayram günü yaşıyoruz” diye konuştu.

En yaşlı Ilıcalı Rebia Culum’un oğlu olan, üç kitabı bulunan Çeşmeli Yazar Mehmet Culum da toplu bayramlaşma töreni ile örnek alınması gereken bir paylaşımda bulunduklarını belirtti. Ilıcalıların toplu bayramlaşma töreni, yaşamını kaybeden eski Ilıcalılar için lokma dökülmesi ile sona erdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber