Geri Dön

98 kadın meslek sahibi oldu

98 kadın meslek sahibi oldu

İzmir Büyükşehir Meslek Fabrikası’nın, Ödemiş Belediyesi ve SGK İzmir Proje Ofisi’yle birlikte düzenlediği Evde Çocuk Bakımı kursundan mezun olan 98 kadın sertifikalarını aldı. Törene katılan Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, “Meslek Fabrikası; işsizliği azaltmak, yerel ekonomik gelişmeyi artırmak ve rekabet gücüne katkı sağlamak için yılda ortalama 8 bin kişiye eğitim veriyor. 2006-2019 yılları arasında 81 binden fazla kişi bu eğitimlerden yararlandı. Özellikle gençlerin ve kadınların işgücüne katılmasını istiyoruz. Kursu, işbirliği yaptığımız kurumlarla birlikte İzmir geneline yaymayı hedefliyoruz” diye konuştu. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de destekleri için Soyer’e teşekkür etti.

Bakıcılara, sigortalı şekilde istihdam sağlayan 0-36 aylık çocuk sahibi annelere, aylık 200 euro destek verilecek.

Bayındırlı muhtarları dinledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayındır’da kurulacak Türkiye’nin ilk tarımsal ihtisas alanıyla ilgili görüş almak üzere bölgedeki muhtarlarla biraraya geldi. Projenin, muhtarların talepleri doğrultusunda revize edileceğini söyleyen Soyer, Arıkbaşı Tarım İhtisas Alanı’yla (ARTİAL) ilgili; proje alanında kalan meralarda hayvancılık yapılmasının sağlanması, yine proje alanında kalan çamlık alanın, mezarlığın, futbol sahasının ve asırlık çınarların korunması gibi talepleri olumlu karşıladı.

İşsizliğe savaş açtılar

98 kadın meslek sahibi oldu

Egeli belediyeler ve bölgedeki sanayiciler, ellerini taşın altına koyuyor. Meslek kursları ve istihdamla yüzler gülüyor, ülke ekonomisi büyüyor.

2019’u 4.2 milyar dolarlık ticaret hacmi ve 20 bin 500 kişilik istihdamla kapatan Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ), yatırıma hazır hale gelen ilave 300 bin metrekarelik genişleme alanıyla 2020 yılında yüzde 5 büyüme hedefliyor.

İzmir Medya Platformu üyelerini ağırlayan ve ESBAŞ’ın çalışmalarını aktaran ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, ESBAŞ’ın 30. yılını kutladığını dile getirdi. Bölgenin, bugüne kadar toplamda 80 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştirdiğini, şu anda 70’i yabancı olmak üzere, 167 firmayla istihdam sağladıklarını belirten Güler, şöyle konuştu:

Bergama çalışmaları

“Yeni yatırımcılar gelmeye başladı. Bu firmalar henüz tam olarak faaliyete geçmedikleri için 2019 yılı büyüme rakamlarına bir etkisi olmadı. ESBAŞ’ın girişimiyle Bergama’da kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi için fizibilite raporunu Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğüne sunduk. Bölge, Aşağıkırıklar Mahallesi sınırlarında, yaklaşık 2.5 milyon metrekare alanda yer alacak.”

Güler, kentin önde gelen paydaşlarını da bünyesinde barındıran Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği’nin (YABİSAK) kuruluş aşamalarının yakında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

İzmir’in diğer önemli sanayi bölgesi MTK’nın sorunları da hızla çözülüyor. Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, 700 tekstil işletmesinin faaliyet gösterdiği MTK’daki sorunların çözümü ve talepleri dinlemek için ziyarette bulundu. Buluşmaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve İtfaiye Dairesi Murat Varlıorpak da katıldı.

Eğitimler Çamdibi’nde

Belediyenin Çamdibi Pazaryeri’nin üzerinde bulunan tekstil atölyesinde ve MTK’daki eğitim salonunda verilecek kurslarla yaklaşık 300 kadına mesleki eğitim verip iş imkanı yaratacaklarını belirten Başkan İduğ, “Çevre düzenlemesi ve temizlik konusundaki taleplere de hızlı bir şekilde karşılık verdik. Ruhsatla ilgili problemlerinde işbirliği içerisinde çözüleceğine inanıyorum. Büyükşehir’in değerli yetkilileri ile birlikte bunun için buradayız” dedi. MTK sitesinde bulunan binaların 30-40 yıl önce yapıldığına dikkat çeken Gökçe de, “Sorun yangın yönetmeliğinden kaynaklanıyor. Asgari uygunluk şartları sağlandığında biz gerekli izinleri, Bornova Belediyesi de ruhsatları verecektir” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Murat Varlıorpak da değişen itfaiye yönetmeliğini anlattı. Site hakkında bilgilendirme yapan, bölgede 16 bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden MTK Abdullah Salkım ise destekleri için Başkan İduğ’a teşekkür etti.

Bodrum’a katkısı büyük

Bodrum Belediyesi de daha fazla iş gücünün ekonomiye kazandırılması amacıyla mesleki eğitim çalışmalarını sürdürüyor. İlçe Halk Eğitim Merkezi’yle imzalanan protokol kapsamında; aşçılık, tezhip, bilgisayar destekli muhasebe, gitar, minyatür, çarpana doku, ebru, İngilizce, Fransızca, Yunanca, seramik, cam teknolojisi, kırkyama, dikiş nakış, çini işlemeciliği, yağlı boya resim, keçe yapımı, geleneksel el nakışları, seramik şekillendirme ve tel kırma kursları açıldı. 2019-2020 eğitim döneminde toplam 2 bin 859 kişi meslek sahibi oldu.

Kültür ve Sosyal Hizmetlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, “Bu kursları, özellikle kadın istihdamı ve kadınların aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağladığı için çok önemsiyoruz. Bunun da ötesinde kurslarımızın kültürel değerlerimizi yaşatabilmek ve gelecek nesillere aktarabilmek adına Bodrum’a büyük katkısı var” dedi.

İş hayatındaki cinsiyet eşitsizliğine son

98 kadın meslek sahibi oldu

Avrupa Birliği Başkanlığı “Sivil Toplu Diyaloğu V” programı kapsamında desteklenen ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen “İş Hayatında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi” projesi kapsamında dernek üyeleri, Akdeniz İş Kadınları Federasyonu’nu ile çalışma hayatında cinsiyet eşitliğinin iyi örneklerinden; Starlab, Neuroelectrics ve Naturabisse şirketlerini ziyaret etmek üzere İspanya’ya gitti. Kadının dünya ekonomisinde daha çok söz sahibi olması için görüşmelerin devam edeceğini ifade eden İZİKAD Başkanı Huriye Serter, “Hayatın her alanında eşit temsil hakkı ve iş kadını dernekleri üyeleri ile ticaret ağının oluşturulması için çalışıyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber