Geri Dön
EgeAltın değerinde karar

Altın değerinde karar

Aydın Çam Fıstığı coğrafi işareti Koçarlı’daki üreticiyi sevindirdi. Belediye Başkanı Kaplan, “Ürünün en kalitelisi topraklarımızda yetişiyor” dedi

Altın değerinde karar

Aydın Ticaret Borsası’nın müracaatı sonrası ‘Aydın Çam Fıstığı’ adıyla coğrafi işaret alındı. 11’i orman mahallesi olmak üzere 30 mahalle geçimini çam fıstığından sağlayan Koçarlılı çiftçiler, 1 Nisan’da Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlanan kararı memnuniyetle karşıladı.

Bölgenin marka değerini artırmak, tarımsal ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarda hak ettiği değeri bulması adına Avrupa Birliği coğrafi işaret çalışmalarına başlayacaklarını açıklayan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, “Aydın Çam Fıstığı coğrafi işaret başvuru sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye konuştu. Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan da, “Bu ürün Aydın’ın Koçarlı üzerinden tanıtımına çok ciddi katkı sunuyor. Öyle bir ürün ki bu adeta altın değerindedir. Dünyanın en kaliteli çam fıstığı burada yetişir” dedi.

Yüzde 50’si ilçeden

2014 yılında 1 milyon 200 bin lira devlet desteği alarak 4 bin metrekare kapalı alanda modern bir fabrika kuran Serkan Karatosun ise, “Türkiye’de üretilen 540 ton çam fıstığının yüzde 50’sini üreten Koçarlı’nın ürünlerini daha da değerli hale geldi. Künarın kilosu ise 600 liraya kadar çıktı” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler