Geri Dön
EgeBaşkanlar, gençleri sokakta bırakmadı

Başkanlar, gençleri sokakta bırakmadı

Barınma sorunu nedeniyle bir süredir açık alanlarda geceyi geçirmek zorunda kalan ve durumu protesto eden üniversite öğrencilerine, İzmirli belediyeler sahip çıktı

Başkanlar, gençleri sokakta bırakmadı

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim başladı ancak başka kentlerden İzmir’e üniversite okumak için gelen öğrenciler, barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Fiyatlar nedeniyle kiralık ev ve yurt bulmakta zorlanan gençler, kalacak yer bulana kadar geceyi parklarda geçirmeye başladı. Durumu protesto da eden gençlerin çağrısına, İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden yanıt geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, barınma sorununa bir nebze çözüm olacak müjdeli haberler verdi.

İki yurt kiralandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin en yoğun bulunduğu iki ilçe olan Bornova ve Buca’da iki adet yurt kiralandığını açıkladı. Özel yurt sahipleriyle de kontenjan için görüşmeler yaptıklarını belirten Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, “Bu ülkenin geleceğini, sokakta sahipsiz bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

İlçede ikamet eden ve üniversiteye başlayan öğrecilere nakdi destek sunacaklarını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal da, “Maddi imkansızlıklar nedeniyle hiçbir çocuğumuz eğitimden uzak kalmayacak! Söz verdiğimiz gibi ihtiyaç sahibi her gencimize destek olacağız. Onlar da başarılarıyla hepimizi gururlandıracak” dedi. Detaylı bilgi için 3716171 numaralı telefon aranabilir.

Evinde ağırlayacak

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise, bir öğrenciye evini açacağını açıkladı. Tek yaşayan annesinin evinde de bir kız öğrenciyi misafir etmeyi düşündüklerini ifade eden İduğ, barınma sorununa yönelik başlattıkları çaşlışmaları da şöyle sıraladı:

“Kızılay Mahallesi’nde bulunan kız öğrenci yurdunun kapasitesini artırdıklarını duyurdu. Yunus Emre Mahallesi’ndeki ‘Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nin de bulunduğu Özgül Gündüz Halk Sağlığı binamız pandemi nedeniyle etkin olarak kullanılamıyor. Diğer yandan Işıkkent’teki spor tesislerimiz içerisinde bir sporcu kamp merkezimiz var. Bu alanları doğru biçimde değerlendirerek 70’in üzerinde gencimizin barınmasını temin edebiliriz. Toplam 250 gencimizin barınmasını sağlayacağız. Merkezde da, çarşıya çok yakın bir alanda belediyemize bağış olarak verilen bir arsayı 50 yataklı bir öğrenci yurdu yaparak hizmete açacağız. Ancak bu sorun sadece belediyemiz imkanlarıyla çözülemez. Tüm Bornova birlikte hareket edelim, gençlerimiz yuvasız kalmasın. Bizlere (0232) 999 19 19 numaralı telefonumuzdan ulaşın.”

Başkanlar, gençleri sokakta bırakmadı

Manipülasyona izin yok!

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Ahilik haftasında hem esnaf sorunlarıyla ilgili görüşmek hem de yaşanan kiralık ev sorunu gibi konularda farkındalık oluşturmak ve katkı konulmasını sağlamak amacıyla Çiğli Kaymakamı ve esnaf oda temsilcileriyle bir araya geldi.

Ahilik Haftası nedeniyle Çiğli Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Çiğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Çiğli Şoförler ve Otomobilciler Odası yetkilileriyle buluşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de, son günlerde yaşanan kiralık evlerdeki fiyat artışına dikkat çekti. “Biz tüm öğrencilerimizi kucaklıyoruz, kimsenin kiralık ev konusunda manipülasyon yapmasına izin vermeyeceğiz” diyen Gümrükçü, “Çiğli’de öğrenciye ev var, kimsenin mağduriyet oluşturmasına izin vermeyeceğiz. Tekelleşmeye müsaade etmeyeceğiz. Ayrıca ilçemizdeki apartman sakinleri ve esnafımızın sahip çıkacağı burs olanağı sağlamaya çalışıyoruz. Kurduğumuz komisyon aracılığıyla istenilen temel şartları sağlayan öğrencilerimize ayda 300 lira burs verilecek. Çiğli’de üniversiteyi kazanan öğrencilere de içinde bardak, temel hijyen malzemeleri ve nevresim gibi tekstil ürünlerinin bulunduğu valiz hediye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Tesislerde düzenleme

“Barınamıyoruz!” diyen gençlerin destek çağrısına sessiz kalmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da, Mavişehir’deki konukevinin 20 kişilik erkek yurduna, Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki bir tesisin misafirhanesinin de 25 kişilik kız yurduna çevirilmesi için talimat verdi. Binaların çok kısa bir süre içinde düzenlenerek öğrencilerin hizmetine sunulacağı belirtildi. Ayrıca, 48 kişi kapasiteli mevcut Türkan Saylan Kız Öğrenci Konukevi’nin de tam kapasiteyle faaliyette olduğu kaydedildi. Müracaat etmek isteyen gençler, 0232 3994000 numaralı telefondan Karşıyaka Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne ulaşabilir.

Seferihisar’da kitap desteği

Çalışma kitaplarına erişmekte zorluk çeken çocuklar için kitap destek kampanyası başlatan Seferihisar Belediyesi ilk dağıtımı Seferihisar Tepecik Ortaokulu’nda gerçekleştirdi. 600 kitap dağıtılıdığını belirten Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Kampanyamız dahilinde eğitim hayatlarına destek olacak kitap yardımlarımızı çocuklarımıza ulaştırmaya başladık. Destek bekleyen daha çok çocuğumuz var; herkesi belediyemiz Halkla İlişkiler Birimi’ne ulaşarak kitap bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler