Geri Dön
EgeBayındır ve Tire fakülteli oluyor

Bayındır ve Tire fakülteli oluyor

Ege Üniversitesi’nden Tire ve Bayındır’a fakülte müjdesi geldi. Ege Üniversitesi Senatosu, Tire’de Veterinerlik, Bayındır’da ise Orman Mühendisliği fakülteleri kurulmasına oybirliğiyle karar verdi.

Bayındır ve Tire fakülteli oluyor

YÖK’ün de bu kararı onamasından sonra iki fakülte de önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayacak. Ege Üniversitesi’nden gelen bu güzel haber, iki ilçede de heyecan yarattı.
Tire Kaymakamı Hüseyin Ergi ile Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Ege Üniversitesi’nin birikimini çevre ilçelerde akademik bilgi aktarımı şeklinde çoğaltmak istediklerini belirten Rektör Yılmaz, “Tire’d açacağımız Veterinerlik Fakültesi ile bölgedeki hayvancılık sektörüne katkı sağlamayı amaçladık” dedi.

Bayındır’a Orman
Bayındır’da Orman Mühendisliği Fakültesi kurulmasına ilişkin görüşlerini belirten Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, şunları söyledi: “Bölgemizde Orman Fakültesi yok. Bizim çevre duyarlılığı anlamında orman ve ağaca verdiğimiz değer ortada. Bu durumda Orman Fakültesi açmak şart olmuşu. Ege Üniversitesi Cumhuriyet Ormanı’nı 50 bin fidanla kurmak gibi bir projemiz var. Bölgesel kalkınmaya destek verme düşüncesindeyiz.”

Tire’ye veterinerlik
Tire Kaymakamı Hüseyin Ergi, ilçeye Veterinerlik Fakültesi kurma kararından dolayı Rektör Prof. Candeğer Yılmaz’a teşekkür etti. Türkiye süt üretiminin yüzde 35’inin Tire’den sağlandığına dikkat çeken Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ise, “İlçemizdeki fakültede okuyacak öğrenciler çok şanslı olacak. Tire, hayvancılığın başkenti. İlçemiz, fakülte ile şaha kalkacak. Fakülte, Tire’ye çok yakışacak” diye konuştu.