Geri Dön
EgeBereket fışkırıyor!

Bereket fışkırıyor!

Üretim merkezlerinden jeotermal kurutma tesisine, fidan dağıtımına kadar ürünlere katma değer sağlayacak birçok yatırıma imza atan Balıkesir Büyükşehir, üreticiye 15 milyon liralık destek sağladı.

Bereket fışkırıyor!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik projeler üretmeye devam ediyor. Üreticiyi koruyarak üründe kaliteyi artırıcı çalışmalara öncelik veren Büyükşehir, geçen yıl tarım ve hayvancılığa 15 milyon liralık destek sağladı. Üreticilere süt otu tohumu dağıtıldı, geçen yıl 35 bin dekarda üretimi yapılan süt otu ekimi, 70 bin dekara çıkarıldı. Coğrafi işaret tescilli Balıkesir kuzusunun popülasyonunu arttırmak için İvrindi ve Kepsut’ta ‘Damızlık Merkezleri’ kurdu.

4 ton malzeme desteği

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Büyükşehir işbirliğinde, meyve üretim potansiyelinin artırılması, modern kapama bahçeleri kurularak bölgesel meyvecilik altyapısının güçlendirilmesi amacıyla ‘Meyve Üretimini Geliştirme Projesi’ hayata geçirildi.

Bigadiç, Edremit, Gönen, Havran, Kepsut, Manyas, Savaştepe ve Susurluk’ta 257 dekar alanda toplam 9 bin 225 adet ayva, erik, zeytin, şeftali, asma, nektarin ve ıhlamur fidanının dikileceği belirtildi. Mantar yetiştiriciliğine de büyük destek sağlayan Büyükşehir, Karesi Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan Mantar Yetiştiriciliği Kursu’nda kursiyerlere, 2 ton 500 kilogram kompost, 1 ton 170 kilogram üst toprak ve diğer ürünlerle beraber toplam 4 ton malzeme dağıttı.

Bereketli toprakların kıymetini bildiklerini kaydeden Başkan Yücel Yılmaz, “Balıkesir’e, Türkiye’yi doyuran il diyoruz. Evlatlarımız, memleketlerinde ekmek kazanmaya devam etsin istiyoruz, üreticimizin alın terinin hakkını kazanması için çabalıyoruz” dedi.