Geri Dön
Ege‘Bir daha fırsat vermeyelim!'

‘Bir daha fırsat vermeyelim!'

15 Temmuz gecesi hainlere geçit vermeyen Türk milletine minnetlerini sunan Denizli Büyükşehir Başkanı Zolan ile Manisa Büyükşehir Başkanı Ergün, “Hedefte olan birlik ve beraberliğimizi korumalıyız” dedi

‘Bir daha fırsat vermeyelim!'

Beş yıl önce yaşanan darbe girişiminde direnişin önemli merkezlerinden Denizli’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Manisa’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, hainlere geçit vermeyip ‘15 Temmuz Destanı’nı yazan Türk milletini kutladı, şehtileri rahmetle andı. Hainler ve işbirlikçilerine karşı yüzyıllar boyu unutulmayacak destansı bir direnişle cevap verildiğini ifade eden Başkan Zolan, “O karanlık geceyi asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

‘Bir daha fırsat vermeyelim

‘Vatan sevdası ruhumuzda’

15 Mayıs 1919’da Denizli sancağı etrafında buluşan vatan sevdalılarının aynı ruh ile 15 Temmuz 2016’da da Denizli meydanlarını doldurduğuna dikkati çeken Zolan, “Denizlimizin cesur ve kahramanca duruş ile darbenin seyri değişti. Bu güzel şehrin evlatları bir kez daha ‘Kıyamete kadar ülkemize sahip çıkacağız’ diye haykırdı. Yaşanılanların bir daha meydana gelmemesi için farklılıklarımıza rağmen birliğimizi daim kılmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘Bütünlüğümüzü bölemediler’

Kökü dışarıda hainlerin milletin uçağını, helikopterini, tankını ve silahını yine milletin üzerine çevirdiğini dile getiren Başkan Ergün ise, “Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü hedef alan darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçti. Atatürk’ün ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün ışığında harekete geçip yaşamını yitiren şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum” diye konuştu.

‘Hesapları bozuldu’

 Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 15 Temmuzdarbe girişiminin, aziz milletimize ve bu topraklara yapılan en büyük ihanet olduğunu belirtti. “Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmasın” diyen Başkan Çelik, “Milli iradeyi hiçe sayan FETÖ mensubu gafiller, büyük Türk milletinin cesaretini, vatanperverliğini, bağımsızlık aşkını, bayrak ve ezan sevdasını hesaba katmamış ve hak ettikleri cevabı almışlardır. 15 Temmuz ruhu, tıpkı Çanakkale ruhu gibi ilelebet payidar kalacak ve yarınımızı aydınlatacak. Yüzyıllar geçse de unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘Tarihe gömülecekler’

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, “Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışan hiçbir operasyon 15 Temmuz ruhu karşısında duramaz” mesajı verdi. FETÖ ve diğer tüm terör örgütlerinin, Türk Milleti’nin kararlı duruşu sayesinde daima tarihe gömüleceğini ifade eden Kaplan, “Demokrasi Şehidi Merhum Başbakan Adnan Menderes’in hemşerileri olarak tüm darbeleri lanetliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ne zaman güçlenip dosta güven, düşmana korku vermeye başlasa, karanlık eller harekete geçiyor. Devletimizin bekasına kast edenlere karşı, milletimizin sergilediği şanlı duruşu ve onurlu mücadeleyi asla unutmayacağız. Bu vatana 15 Temmuz’da hep birlikte omuz omuza sahip çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Milletin zaferi unutulmayacak’

MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde halkın zaferinin beşinci yılını kutladı. “Hain darbe girişimini boşa çıkardık. Özgürlüğü, vatan sevgisini, demokrasiyi, ülke onurunu her şeyin üzerinde tuttuğumuzu dünyaya gösterdik” diyen Saygılı, şöyle konuştu:
“Beş yıl önce bugün, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm milletimizin ferasetli duruşu ile nesiller boyu hatırlanacak büyük bir zafere imza attık. MÜSİAD Ailesi olarak yerimiz her zaman devletimizin ve milletimizin yanıdır. Hedefte sadece mevcut siyasi istikrar değil üreten ve büyüyen ekonomimiz de vardı. Biz iş dünyasına düşen de, yatırımlarımızı, ihracatımızı ve istihdamımızı artırmaya daha çok gayret etmek. Şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi ise minnetle anıyorum. Onlara olan borcumuzu ödeyebilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

‘Karanlığa geçit yok’

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz hain darbe girişiminde yeniden alevlenen mücadele ruhunun, hain geceyi unutturmayacağını belirtti. Destansı mücadelenin, alınan derslerle birlikte geleceğe ışık tuttuğunu ifade eden Yorgancılar, ”Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni karanlık güçlerden arındırarak, daha ileriye taşımak, gençlerimizi akıl ve bilimin ışığında daha nitelikli yetiştirmek gayesi için elbirliği ile çok çalışmalıyız” diye konuştu.

‘Bu vatanın evladı olmak gurur veriyor’

Demokrasi Zaferi’nin beşinci yıldönümünde, Uşak Üniversitesi’nde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Hainler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı liderliği ve kahraman milletimizin onurlu direnişi sayesinde durdurulmuştur. Aziz milletimiz o gece, dünyada eşine az rastlanır bir demokrasi destanı yazmıştır. Bu aziz milletin mensubu, bu şanlı medeniyetin evlatları olmaktan büyük gurur duyuyoruz. 15 Temmuz’dan sonra artık hiçbir güç milletin iradesine el uzatmayı aklının ucundan bile geçiremeyecektir. Uşak Üniversitesi olarak da; liyakat sahibi, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmek için mesai harcıyoruz. Biz bir oldukça, beraber oldukça; aşamayacağımız zorluk, yenemeyeceğimiz düşman yok” dedi.

İhanete bilimsel bakış

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinliklerinde, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Doç. Dr. Hüseyin Aydın’ın katılımıyla; FETÖ’nün iç işleyişi ile darbe girişiminin dönüm noktaları, bilgi ve belgeler ışığında bilimsel bir bakış açısıyla ele alındı. Açılış konuşmasını yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Aziz milletimizin gazabı sert oldu; hiçbir haine geçit verilmedi. O uğursuz gecede selalarla sokaklara dökülen ve ellerinde bayraklarıyla namlunun ucuna yürüyen vatan evlatları asla unutulmayacak” dedi.

‘Gurur ve keder gecesi’

Ege Üniversitesi’nde, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü kapsamında tören düzenlendi. “15 Temmuz gecesi gururu ve kederi aynı anda yaşadık” diyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “15 Temmuz gecesini, milletimizin devletin bekası uğruna verdiği mücadeleyi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün liderliğini ve dik duruşunu, demokrasi uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi asla unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler