Geri Dön

Camiden 477. kez şifa saçılacak

Manisa Uluslararası Mesir Macunu Festivali, bugün gerçekleştirilecek. Sultan Camisive külliyeler başta olmak üzere 43 noktadan halka toplam 6 ton şifalı mesir sunulacak

Camiden 477. kez şifa saçılacak

Manisa’da bu yıl 477’incisi düzenlenen Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nde, Sultan Camisi ve külliyeleri ile civardaki yüksek binalardan, bugün 6 ton mesir macunu halka saçılacak. Saçılacak 6 ton mesirin duası, kent protokolünün katılımıyla yapıldı. Festival bu yıl, referandum nedeniyle bir hafta ertelendi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın gelebileceği belirtilen festivalde, Valilik önünden başlayacak mesir korteji yapılacak. Kortejin ardından Ayşe Hafsa Sultan tarafından Merkez Efendi’ye temsili berat verilmesi töreni ve geleneksel mesir macunu saçım töreni başlayacak.

Dopdolu program

Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, festivalin kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını ön plana çıkardığını, 43 farklı noktadan mesir saçımı yapılacağını belirtti.

Başkan Tanık, “Bu yıl 6 ton mesir macunu tarihi Sultan Camisi, kubbeleri ve çevresinden saçılacak. Mesir saçımı için hazırlıklarını bitirmek üzereyiz. Saçım yapılacak 43 noktadan 16’sı tarihi Sultan Camisi’nin kubbelerinde olacak. Diğer 27 saçım noktası ise çevredeki binalarda olacak” dedi. Mesir festivalinde dün gece Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Dernek Başkanı Ufuk Tanık, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı fener alayı yürüyüşü gerçekleşti. Mehter takımının eşlik ettiği alayda gençler dev Türk bayrağı taşıdı.

Bunu da yapmışlar! Kozmetik ürünlerde akılalmaz sahtecilikSahteciler sınır tanımıyor. Kozmetik sahteciliği yapanlar akılalmaz yöntemlere başvuruyor. Maskara yerine ayakkabı boyası kullananlar, pudralara un katanlar, özel yağlar yerine kızartma yağı kullananlar vatandaşların sağlığını hiçe sayıyor.
Annesi ölen keçiye köpek sahip çıktıBursa'da bir haftalıkken annesi ölen keçiye köpek sahip çıktı. Yavru keçi, köpeği emiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber