Geri Dön
EgeCan dostunuzun maması Salihli’den

Can dostunuzun maması Salihli’den

Türkiye’de kedi-köpek maması arzında ithalat yoğunluklu pazarın gün geçtikçe büyümesi, sanayiciyi sektöre milyon dolarlık yatırımlar yapmaya itti. Yurt içi piyasada elde ettikleri başarının ardından ihracata yönelip 110 ülkeye ulaşan yerli yatırımcılar, Ege İhracatçı Birlikleri’nden derlenen verilere göre, 2020 yılında yüzde 11.8 artış yakalayıp 176 milyon 200 bin dolarlık dışsatım yaptı.

Can dostunuzun maması Salihli’den

Manisa’daki Salihli OSB ise, aldığı yatırımlarla Türkiye’de kedi ve köpek maması üretiminin önemli merkezlerinden biri oldu. 2009’da bir firmanın kedi ve köpek maması üretimine başladığı OSB’de, dört firma can dostlar için mama üretiyor. İki firma ise mama üreticilerine yem katkısı sağlıyor.

Yüzde 60’ını üretiyor

Pazardaki payın yüzde 80 yerli, yüzde 20 ithal mama olarak dağılım gösterdiğini ifade eden Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, “Ülkemizde üretilen kedi ve köpek mamasının yüzde 60’ı Salihli OSB’den çıkıyor. Dört fabrikamız, geçen yıl yaklaşık 60 ülkeye kedi ve köpek maması ihracatı yaptı. Yem katkısı üreten iki firmamızın da ihracata dönük çalışmaları var” dedi.
Ütretici bir firmanın satış ve pazarlama müdürü Gizem Tuğrul da, “Yıllık 50 bin ton kedi ve köpek maması üretiyoruz. 2022’de ikinci üretim hattımızı açıp, kapasitemizi iki katına çıkarmak istiyoruz. 30 ülkeye aktif ihracatımız söz konusu” diye konuştu. l AA

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler