Geri Dön

‘Çatalhöyük bize emanet’

Kuşadası, Denizli ve Konya’da arkeolojik kazı çalışmalarını inceleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çatalhöyük’teki çalışmaları artık biz sürdüreceğiz. Kazı başkanlığını üniversitemiz öğretim üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu’nun yapacak olması gurur kaynağı” dedi

‘Çatalhöyük bize emanet’

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak; Kuşadası, Denizli ve Konya’yı kapsayan iki günlük bilim gezisinde, arkeolojik kazı çalışmalarında incelemeler, üniversite sanayi ve Selçuk Üniversitesi’yle işbirliklerinin geliştirilmesi üzerine toplantılar yaptı. Programın yoğunluğu nedeniyle fabrika gezisini gece yaptığını belirten Rektör Budak, “Gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışıp bizden sonra gelecek kuşaklara örnek olmalı ve onlara her şeyin en iyisini bırakmalıyız” dedi.

Rektör Budak’ın bilim gezisinin ilk durağı, Aydın’ın Kuşadası ilçesi sınırlarındaki Kadıkalesi-Anaia Höyüğü oldu. Prehistorik dönemden Osmanlı’ya kadar iskân gören ve tarihi günümüzden 8000 bin yıl öncesine dayanan höyükte incelemeler yapan Rektör Budak, EÜ Öğretim Üyesi de olan Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’den çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Türkiye’nin kültürel zenginliklerine sahip çıkılmasının önemine değinen Rektör Budak Prof. Dr. Mercangöz ile ekibini çalışmalarından dolayı kutladı. Budak, geziye Denizli’nin Çal ilçesindeki Ekşi Höyük’te yapılan çalışmaları inceleyerek devam etti. Höyükte, EÜ Öğretim Üyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Fulya Dedeoğlu Konakçı’dan bilgi alan Rektör Budak, “Akademisyen ve öğrencilerimizin birlikte yürüttüğü kazı çalışmalarını yerinde görmek, rektör olarak motivasyonumu bir kat daha artırıyor” diye konuştu. Daha sonra Çivril İlçesi sınırlarında kalan Beycesultan Höyüğü’ne geçti. 6500 yıllık tarihe sahip höyükte, Edebiyat Fakültesi Dekanı aynı zamanda da Kazı Başkanı Prof. Dr. Eşref Abay’dan bilgi alan Rektör Budak, Prof. Dr. Abay ve ekibine, kazılardaki çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Program kapsamında, EÜ İlaç Geliştirme & Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR) ile işbirliği yapan ve Helvacızade A.Ş.’nin Konya’daki tesislerinde incelemelerde bulunan Rektör Budak, geç saatlere kadar firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’den Ar-Ge çalışmaları ve üretimle ilgili bilgiler aldı.

‘Her türlü destekleyeceğiz’

Bilim gezisinin 2. gününe Konya’nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük Neolitik Kenti ile başlayan Rektör Budak, Egeli akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi. Tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli gelişmelerin izini taşıyan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Çatalhöyük’teki kazı çalışmalarının Ege Üniversitesi yürütücülüğünde devam edeceğini söyleyen Rektör Budak, EÜ Öğretim Üyesi Doç Dr. Çiler Çilingiroğlu’nu Kazı Başkanı olması nedeniyle tebrik etti. Çatalhöyük’teki kazıların daha önce Stanford Üniversitesi tarafından yürütüldüğünü hatırlatan Rektör Budak, “Bu durum hem bizim hem de arkeoloji camiası açısından çok önemli bir gelişme, kazı başkanlığını üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu’nun yürütecek olması gurur kaynağı, Rektörlük olarak maddi manevi ter türlü desteği vereceğiz” diye konuştu.

‘İşbirlikleri gelişecek’

Rektör Prof. Dr. Budak, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’i makamında ziyaret etti. İki kurum arasındaki işbirliğini geliştireceklerini belirten Budak, “İki üniversitenin deneyimlerini paylaşmak istiyoruz. Sayın Şahin’i üniversitemize davet ettik. Eğitim ve araştırma uygulamaları anlamında çok ciddi düşüncelerimiz var, işbirliği yapacağız”
dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber