Geri Dön

Çeşme harekete geçti

Geçen yıl suikast sonucu Ankara’da öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşi Marina Karlova’ya, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’tan yanıt geldi; “Klintsi ile kardeş şehir olmak için girişim başlatacağız” dedi

Çeşme harekete geçti

Ankara’da geçen yılın aralık ayında suikast sonucu öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşi Marina Karlova’nın, Türkiye’ye yaptığı çağrıya yanıt, Çeşme’den geldi. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Büyükelçi Karlov’un memleketi olan Rusya’nın Klintsi şehri ile ‘kardeş şehir’ olmak istediklerini açıkladı. Dalgıç, “Çeşme Kalesi’ndeki müzemizde, Türkiye ile Rusya arasındaki tarihi bağları anlatan, savaştan barış ve işbirliği mesajları çıkaran Çeşme Deniz Savaşı Salonu’muz var. Burada 1770 Çeşme Deniz Savaşı’nın tarihi fonunda, iki halkın dostluğunu vitrine çıkarıyoruz. Şimdi de merhum büyükelçinin memleketi Klintsi ile kardeş şehir olmaktan büyük gurur duyarız. Bu konuda girişim başlatacağız” dedi.

Andrey çok severdi

Muhittin Dalgıç, Çeşme Belediyesi’nin, ilçede Türk-Rus Dostluk Parkı ve anıtı açılması projesinin bulunduğunu belirtti. Türkiye ile Rusya halklarının artık etle tırnak gibi olduğunu, evliliklerle ortak bir nesil yetiştiğini, Çeşme’nin de her yıl artan sayıda Rus turist konuk ettiğini vurguladı. Sputnik’e konuşan Büyükelçi Karlov’un eşi Karlova, “Eşim, ata yurdu Klintsi kentini çok seviyordu. Andrey (Karlov) yazın oraya gider, bazen 2-3 ay kalırdı. Dedesinin evinde kalıyordu. Ölümünden 2 hafta önce bana şunları söyledi, ‘Klintsi kenti Türkiye’nin herhangi bir kenti ile kardeş kent olsun” dedi.

‘Çernobil’deki çocuklar gelsin’

Karlova, Ukrayna’nın Çernobil kentine yakın bulunan Klintsi’de, nükleer felaketten etkilenmiş hasta çocuklar bulunduğunu da ifade etti, “Bu çocuklar için Türkiye’de gezi organize edebiliriz” dedi. Moskova’da Rus-Türk İşadamları Birliği tarafından düzenlenen Nazım Hikmet’i anma konserinde, şairin adıyla dağıtılan dostluk ödüllerinin bu yılki sahipleri; Rus Büyükelçi Karlov ve sanatçı Rutkay Aziz olmuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber