Geri Dön

Çeşme’nin hünerli anneleri

Çeşme Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (ÇEŞKA) bünyesinde hizmet veren ‘Anne Mutfağı’nda kadınlar geleneksel tatları yaşatıyor.

Çeşme’nin hünerli anneleri

Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı, emekli öğretim üyesi Berna Güler’in öncülüğünde üç yıl önce kurulan Çeşme Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (ÇEŞKA), yaklaşık 20 kadınla ‘Anne Mutfağı’nı hizmete açtı. Terziler Sokağı’ndaki işletmede annelerin yaptığı ev yemekleri, 08.00-22.00 saatleri arasında halka sunuluyor. Tazeliğini koruması için yemekleri 20-25 kişilik yaptıklarını belirten Berna Güler, “Amacımız, Çeşme yemeklerini tanıtmak. Örneğin, 250-300 yıllık bir gelenek olan Çeşme mantısını duygulanarak yiyenler oldu. Aynı şekilde, döndürme gibi geleneksel bir yemeğimiz var. Bunların yanında burada ev baklavası, kalburabastı, şambali, patlıcanlı ve ıspanaklı 5-6 tür yemek, biber dolması-sarma, meze çeşitleri ile kurabiye, kek ve sütlü tatlıları bulmak mümkün” dedi.

Her şey faturalı

Kadınların ÇEŞKA sayesinde sosyalleşme olanağı bulduğunu ve farklı kültür ve gruptaki insanlarla tanıştığını vurgulayan Güler, her şeyin faturalı olduğu ‘Anne Mutfağı’nda haftada 4 kadının sorumluluk aldığını dile getirdi, “Kazanılan para, bu kadınlarımıza eşit olarak paylaştırılıyor” diye konuştu. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın kendilerine her alanda destek verdiğini kaydeden Berna Güler, bu desteğin resmiyete de döküldüğünü ve aralarında bir protokol olduğunu ifade etti; halkın kısa sürede benimsediği ‘Anne Mutfağı’nı, sinemanın önemli isimleri Salih Güney ve Aynur Aydan ile oyuncu Mahperi Mertoğlu’nun da tercih ettiğini sözlerine ekledi. Yanında pilavıyla en pahalı yemeğin 15 lira olduğu işletme, vatandaşlara ve otellere siparişle üretim de yapıyor. ÇEŞKA, yeni ortaklarını bekliyor. Bunun için Çeşme’de ikamet etmek ve kadın olmak yeterli...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber