Geri Dön

Çiftçiye bayram yok

Tarımsal üretim potansiyelinin yıllardır etkin ve verimli kullanılamadığını söyleyen Çetin, “Yetkililer, olumsuz gidişata ‘Dur’ demek için neyi bekliyor” diye sordu

Çiftçiye bayram yok

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, tarımda, 2009’un ikinci çeyreğinde ortaya çıkan üretim artışının gerisinde, hava koşullarının iyi olmasının değil, 2007 ve 2008’de yaşanan üretim düşüşlerinin etkili olduğunu söyledi. Sektörün fakirleşme süreci içinde olduğunu savunan Çetin, 2008’in son çeyreğinde yüzde 6.5 gerileyen üretimin, 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 14.3’le rekor düzeyde düşüş gösterdiğini, ikinci çeyrekte ise yüzde 7’lik üretim gerilemesi yaşandığına dikkat çekti. Çetin “İç ve dış talep koşulları dikkate alındığında üçüncü ve dördüncü çeyrekte de üretim düşüşü kaçınılmaz görünüyor” dedi.

Daha ne bekleniyor?
Küresel krizin, sanayi ve hizmetler sektörlerine oranla farklı üretim ve talep koşullarına sahip tarım üzerine etkilerinin, üretim boyutunda sınırlı kaldığına vurgu yapan Çetin, 2009’un ikinci çeyreğinde yaşanan yüzde 6.6’lık üretim artışının yeterli olmadığını söyledi. Çetin, şöyle konuştu: “Tarımsal üretim potansiyelinin etkin kullanılamaması sorunu devam ediyor. Başta gübre, mazot ve tohum olmak üzere girdi fiyatları, ürün fiyatlarının çok üzerinde artıyor. Bu durum yıllardır böyle. Dolayısıyla çiftçi, her yıl daha az girdi kullanıyor. Kuşkusuz bu durum, ekonomiye de ilave yükler getiriyor. 1999-2008 döneminde tarımsal üretimin ancak binde 8 artabilmiş olması, bunun en büyük göstergesidir. Aynı dönemde nüfus artışının yüzde 1.5 düzeyinde olması ise kaçınılmaz olarak tarım ürünleri ithalatını artırmıştır. 1999’da 1.6 milyar dolar seviyesindeki tarım ithalatı, 2008’de 6.4 milyar dolara ulaşmıştır. Yetkililer, tarımdaki bu olumsuz gidişata ‘Dur’ demek için daha neyi beklemektedir?”
Çetin, sağlıklı ve güvenilir bir bilgi birikimi için öncelikle ‘tam sayım’ yapılarak, ‘tarım envanteri’nin çıkarılması, ardından da dinamik bir veri tabanının oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. “Yanlış verilerle doğru strateji üretmek mümkün değil” diyen Çetin, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarımda büyümenin yetersizliği ve istatistiklerdeki güven sorunu, başta tarımsal veri tabanının oluşturulması olmak üzere tarımda yeni vizyon ve politika arayışı için yeterli gerekçelerdir. Beklentimiz, hükümetin; ilgili tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini dikkate alarak, konsensus dahilinde tarımsal alanda gerekli çalışmaları gerçekleştirmesi.”

İletişim Başkanı Altun’dan ‘ Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ video paylaşımıİletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ dayanışma kampanyasını anlatan bir video paylaştı.
Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinden corona dansıOyuncu Pelin Akil ve eşi Anıl Altan corona virüs salgını nedeniyle ikizleriyle birlikte kendilerini karantinaya aldılar. Evde eğlenceli vakit geçiren çift, corona dansı yaptığı anlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber