Geri Dön

‘Değişim şart’

1973’ten beri İzmir’de siyaset yaptığını ifade eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Kent merkezi arzu ettiğim seviyede değil, yenilik zamanı geldi. Gelecek isimler doğru seçilmeli, gelen gideni aratmamalı. Genel Merkez araştırmasını yapsın, isimleri 6 ay önceden halkın önüne koysun, vatandaş kararını versin” dedi.

‘Değişim şart’

Bayraklı’da 2009’dan bu yana belediye başkanlığı yapan Hasan Karabağ, 2019 yerel seçimleri ve CHP’de yaşanan olağanüstü kurultay tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Milliyet Ege’ye birbirinden çarpıcı açıklamalar yapan Başkan Karabağ, parti içi tartışmaların artık rafa kalkması gerektiğini belirtti, “Genel başkanın parti disiplini açısından bi an önce tartışmalara müdahil olması gerekiyor. Bu süreçte Kemal Bey’in yanında durduk. Hayatım boyunca vefaya önem verdim. Tamam, bir değişim olsun ama, yerel seçimlerden sonra olsun ve mümkünse Muharrem İnce ile olmasın” dedi.

‘Kendisi karar verecek’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun adaylığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Karabağ, “İzmir’de herksin bir yıpranma süreci, kredisi var. O kredinin bitip bitmediği Kocaoğlu kendisi bilir. Onu doğru değerlendirmesi gerekiyor. O konuda bizim karar vermemiz mümkün değil. Aday olup olmam kararını kendisi verecek. Halkın içerisine çıktığınız zaman vatandaş vücut dili, ilgisiyle bu işte devam edip etmeyeceğini söylüyor. Onu iyi algılamak lazım. Her şeyi tadında bırakmak gerekiyor” dedi. Hasan Karabağ, isminin Büyükşehir adaylığı için geçmesiyle ilgili ise şunları söyledi:

‘Oturup değerlendiririz’

“Genel başkanımızın görev verme noktasında telkini olursa oturur konuşuruz. Bakalım bizimle seçim alınacak mı, ona bakarız. Bu işi yapıp yapamayacağımı değerlendiririz. İzmir kamuoyu bizi tanıyor. Ben başka isimlerin ne yaptığıyla ilgilenmiyorum. Varlığım bir şey ifade ediyorsa, toplumda siyaset yaparım. Biri olmasın diye siyaset yapmam. Belediye başkanlığı yıpratıcı bir iş. Uzun yıllar yapmanın da manası yok. Bunu meslek edinmek hem topluma hem kendine zarar verir. 1973’ten beri İzmir’de siyaset yapıyorum. İzmir kent merkezi arzu ettiğim seviyede değil. Cazibe merkezlerinin olmayışı, turistin gezeceği, zaman geçireceği yer olmaması, gecekondu sorunu, kentin kimliğinin olmaması durumu var. Kentlerin bir hikayesi olmalı. İzmir bu hikayeyi daha yakalayamadı. Örneğin Barselona EXPO ile başlayan süreçte bir futbol takımıyla markalaşmaya gitti. Dubai’de hep “en”leri yapmışlar. Bayraklı markalaşma anlamında önemli mesafe aldı. Belediyecilik anlamında ilkleri yapıp markalaştık. İzmir’in böyle hikayesi yok.”

‘Altı ay kala açıklansın’

Karabağ, CHP’nin yerel seçim adaylarının seçimlere 6 ay kala açıklanması gerektiğini savundu, “Aday kendisini anlatabilsin. Değiştireceğin adayları kırıp, dökmeden çağıracaksın, teşekkür edeceksin. ‘Yolumuza başka arkadaşla devam edeceğiz’ denmeli. Gönül kırmadan. Geçen dönem gönüller kırıldı. Gönül alarak bunun yapılması lazım” şeklinde konuştu.

‘Gelen gideni aratmamalı’

Yerel seçim öncesi İzmir’de değişim olması gerektiğini vurgulayan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “İzmir’de değişim olmazsa işimiz zor. Ama gelen de gideni aratmamalı. Parti genel merkezi araştırma yapsın. Halkın önüne isimleri koysun, herkes kendi değerlendirmelerini yapsın. Mesele sadece isimin seçilmesi değil, o göreve geldikten sonra belediye başkanlığı yapabilmesi. Özellikle büyükşehir belediye başkanlığı kolay değil. Türkiye’nin üçüncü büyük kentini yönetecek ismin her konuda becerisi olabilmeli. Bir yanı eksik bir yanı fazla bir işe yaramaz.”

Halka dokunan belediyecilik

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, 2009’dan bu yana halka dokunan projeler ürettiklerini söyledi, “Sekizinci. diş polikliniğini açıyoruz. En basitiyle bir yılda 20 bin kişinin dişine dokunuyoruz. Türkiye’nin neresinde böyle bir uygulama var? 28 semtevi hangi ilçede var? Her yıl 150 bin kişi girip çıkıyor. 16 kütüphane hangi ilde var? Dershanemiz yüzde 100 başarı elde ediyor. İnsanların hayatına hem ekonomik hem de sosyal açısından fayda sağlayan işler yapıyoruz” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber