Geri Dön
EgeDepremzedeye müjde

Depremzedeye müjde

İzmir’deki depremzedeler için güç birliği yapan meslek odaları, 115 konutun inşaatı için izin sürecini tamamladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Deprem riski sürüyor. Kentsel dönüşüme hız verilmeli” dedi

Depremzedeye müjde

NEVRA UÇKAÇ DHA - Meslek odaları, 30 Ekim 2020’de yıkıma ve an kayıplarına neden olan 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası yaptıkları çalışmalar kapsamında, 115 konut için izin sürecini tamamladı. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bayraklı’daki rezerv alanda 3 bin 500 konut için düğmeye bastığına dikkat çekti, “Biz de İzmir’deki meslek odaları olarak aynı bölgede 115 konutun yapımını üstlendik. İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği koordinasyonunda başlatılan ‘Birlikten İzmir Doğar’ kampanyası kapsamında, ailesinde vefat olan depremzedelere konut yapımı için harekete geçildi.

Yorgancılar, 115 konut için izin çıktığını kaydetti, “Sayın Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında İzmir’de yapılan incelemelerde bir araya gelip yıkılan evlerin bir an önce yapılmasıyla ilgili odalar birliğinin desteğiyle bu kampanyayı çok kısa sürede gerçekleştirdik. Bunun sonucunda, şehir hastanesinin yapıldığı Bayraklı bölgesinde kamulaştırılan alanda, TOKİ’nin depremzedelere bağışlayacağı evlerin bulunduğu bölgede, 115 evi birlikte yapacağız. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerekli prosedürleriyle bu hafta başında izin süreci tamamlandı” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da aynı bölgeye bir okul yapılmasıyla ilgili olarak söz verdiğini vurgulayan Yorgancılar, bunun da son derece önemli bir katkı olduğunu belirtti.

‘İmar sorunu çözülmeli’

Türkiye’de depremle yaşamın öğrenilmesi gerektiğini ifade eden Ender Yorgancılar, şu vurguları yaptı: “Esas beklenen İzmir depremi maalesef bu değil. 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem bekleniyor. Deprem riski, İstanbul’dan daha yüksek. İzmir,

dünyada en fazla deprem beklenen iller arasında 25. sırada. İstanbul ise yanılmıyorsam 77’nci sırada. Bu evlerin yeni baştan yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşümü bir an önce yapmalıyız. İmarla ilgili sorunların çözülmesi gerekiyor.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler