Geri Dön
EgeDünya tarımının zirvesi İzmir’de

Dünya tarımının zirvesi İzmir’de

Dünya tarımının zirvesi İzmir’de

7-10 Şubat günleri arasında düzenlenecek olan 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda bir ilk yaşanacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önderliğinde 20 ülkenin tarım bakanı bir araya gelecek.

Dünya tarımının zirvesi İzmir’de

Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise ilk dört büyük tarım fuarı arasında olan, 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 2. Çok Uluslu Tarım İş Forumu’na ev sahipliği yapacak. Forum kapsamında ise “Dünyada Tarımın Geleceği” konulu Uluslararası Tarım Bakanları Zirvesi gerçekleştirilecek. Zirvenin önemine değinen Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Irmak Tan, “Geçtiğimiz yıl 11 ülkenin tarım bakanıyla, Çok Uluslu Tarım İş Forumu’nun ilkini gerçekleştirdik, bu yıl ise yine bir ilke imza atacağız. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan bu zirve kapsamında 20 ülkenin tarım bakanı ve bakanlık üst düzey yetkilileri bir araya gelecek” dedi.

Ekonomiye katkı

Geçen yıl 60 ülkeden alım heyetleri katılımı ile 332 bin ziyaretçiyi ağırlayan Agroexpo’nun 500 milyon doların üzerinde bir iş hacmi yarattığını dile getiren Tan, “Bu yıl fuarımıza 70 ülkeden katılımcı ve ziyaretçi gelecek. Yerli ve yabancı binlerce iş insanı arasında yapılacak olan ikili görüşmeler ile 600 milyon dolarlık iş hacmi yaratılmasını hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığımız önderliğinde ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda alım heyeti programı ve ikili görüşmeler gerçekleştirilecektir. Dolayısıyla bu fuar sadece bölge ekonomisi için değil, Türkiye ekonomisi için de çok önemli bir fuar” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler