Geri Dön
EgeEge-Koop’tan çifte müjde

Ege-Koop’tan çifte müjde

İzmir’de 150 bin kişinin yaşadığı kentler kuran Ege-Koop, biri gökdelen diğeri yatay mimariye sahip iki yeni inşaat ile yıla damga vuracak. Genel Başkan Aslan, “İki projemizi görmeden sakın ha sakın konut almayın” dedi

Ege-Koop’tan çifte müjde

37 yılda İzmir’in 12 ilçesinde 5 milyon metrekarelik imarlı konut alanında bitirdiği projelerle dikkat çeken; üstyapısı, altyapısı, ormanı, parkı ve eğitim alanıyla yatırımcısına teslim eden, 10’un üzerinde yeni mahalle kuran Ege-Koop, şimdi de yeni projesiyle ‘Nerede kalmıştık?’ diyerek gündem yaratacak.

1988-1989 yıllarında tamamladığı projelerinde, 30 Ekim depreminin ardından en ufak bir problemin yaşanmadığı belirten Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir içinden ve dışından gelen yoğun talep üzerine yılın ikinci yarısında iki yeni proje için düğmeye bastıklarını söyledi.

Beklentiyi karşılayacak

Birçok projesini “erken” teslim ederek üstüne para iadesi de yapan Ege-Koop’un yeni projeleri, yatırımcının tüm beklentilerini karşılayacağını söyleyen Aslan, kentin iki farklı noktasında biri dikey, diğeri yatay mimariye sahip projelerin yine halkın büyük ilgisini çekeceğini kaydetti, şöyle devam etti: “Ege-Koop her zaman olduğu gibi yine kalitesini ortaya koyacak. İzmir’in en gözde sayfiye yerinde yatay mimari, bahçeli ve sosyal tesisleriyle oluşturacağı bağımsız konutlar ses getirecek. Diğeri de kent merkezide dikey mimariyle fark yaratacak.”

Yüksek tecrübeye sahip

Artan arsa fiyatları ve maliyetler nedeniyle ev almakta zorlanan vatandaşların yeniden kooperatiflerin yolunu tuttuğunu ifade eden Aslan, yatay mimaride eşsiz bir tecrübeye sahip olduklarına dikkat çekti, bugüne kadar 2 milyon metrekarelik imarlı alanda, 400 ila 1000 metrekarelik bahçesiyle iki bin bağımsız villa ile 140 villadan oluşan Güzelbahçe Çelik Evleri, 136 villadan oluşan Dört Mevsim Konaklarını hayata geçirdiklerini, dikey mimaride de kimsenin kıramayacağı rekoru kırdıklarını belirtti. 

Şimdiye kadar yaptıkları projelerden bugüne kadar ne satılık, ne de kiralık tek bir konutun  olmadığını, yatırımcısına yüzde 500-600 oranında getiri sağladığını belirten Aslan, yeni projenin de yine alt-üstyapısıyla, sosyal ve kültür tesisleriyle en ince detayına kadar planlandığını açıkladı.

Eşi benzeri bulunmuyor

1. sürpriz projenin bilinen tüm sosyal donatı alanlarından fazlasına sahip olacağını, doğa ile iç içe ama şehrin içinde, aynı zamanda denizle de bütünleşecek şekilde hazırlandığını söyleyen Aslan, “Eşi benzeri olmayan, isteyenin yılın 12 ayı, isteyenin yazlık gibi kullanacağı dubleks, bahçeli bir sağlıklı yaşam merkezini hayata geçireceğiz” dedi.

Simge bir bina olacak

Diğer 2. sürpriz projenin şehrin kalbinde ofis ve konut alanlarıdan oluşan karma ve dikey bir eser olacağını ifade eden Aslan, “Her yere yakın ve her yerin de ona yakın olduğu harika bir lokasyonda inşa edilecek. Hem iş dünyasının hem de ev yaşamının tüm ihtiyaçlarından fazlasını sunan bir proje hazırladık. Şehrimizin simge yeni binası olacak” diye konuştu.

‘Acele etmeyin, bekleyin’

Tamamlanan projelerde bugüne kadar Avrupa Konseyi Sosyal Kalkınma Fonu’ndan Türkiye’nin Hazine Garantörlüğünde, dış kaynaklı kur garantili kredi ve bankalardan Ege-Koop garantörlüğünde 2 milyar 215 milyon dolar kredi kullandırıldığını kaydeden Aslan, “İşte bu yüzden kazanan değil, kazandıran hatta daha çok kazandıran bir kurumuz. Bu yüzden konut ve işyeri almak için sakın acele etmeyin, Ege-Koop’u bekleyin” şeklinde konuştu.

Kazandıran tek kurum

Pandemi ve deprem nedeniyle İzmir’de konut tercihinin değiştiğihi, buna bağlı talep artışının yanında inşaat sektöründeki artan maliyetler nedeniyle de konut sahibi olmanın giderek zorlaştığını söyleyen Hüseyin Aslan, “İşte bu yüzden Ege-Koop yine elini taşın altına koydu. Çünkü biz kazanan değil, kazandıran bir kurumuz” dedi. Aslan şöyle devam etti: “Bünyemizde her meslek grubundan üyelerin oluşturduğu 200 kooperatif var. Bugüne kadar 13 dev projemizle 5 milyon metrekare yüzölçümünde çağdaş kentler kurduk. Bu konutlar için 150 kilometre yol yaptık. 150 kilometre kanalizasyon, 160 kilometre içme suyu hattı döşedik. 500 bin metrekare park yaptık. Meyve bahçeleri, seralar kurduk. 200 binin üzerinde fidan diktik. Ege-Koop okullarını ve laboratuvarlarını kurduk. Projelerimizi 2-2.5 yılda tamamlayıp, erken teslim nedeniyle de proje ortaklarına para iadesi yaptık. Bunu Türkiye’de yapabilen başka hiçbir kurum yok” dedi.