Geri Dön
EgeEgemenliğimizi koruyacağız

Egemenliğimizi koruyacağız

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve EÜ Uluslararası İlişkiler Topluluğu ortaklığında “5+1 Cenevre Görüşmeleri ve Egemen Eşitlik Temelinde İki Devletli Çözüm Vizyonu” webinarı, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla düzenlendi.

Egemenliğimizi koruyacağız

Birleşmiş Milletler öncülüğünde, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans ile ilgili en kapsamlı açıklamayı yapan Tatar, şöyle konuştu:

Yunan adası planı

“Hiçbir zaman federasyona inanmadık. Kıbrıs Federal Cumhuriyeti ile Türklerin bulunduğu kuzeydeki devletin zaman içerisinde zafiyete uğratılması amaçlanıyor. Bir Yunan adası olma hedeflerini sürdürüyorlar. Cenevre’deki yapılan görüşmede egemenlik meselesi gündeme geldi. Biz, KKTC halkı olarak egemen eşitliğimizi talep ediyoruz. Ayrı bir halk olduğumuzu, ayrı bir tarihimizin olduğunu, Türkiye ile bağlarımızla ve enerji kaynaklarımızla bambaşka bir dünya olduğumuzu, 60 yıldır kendi kendimizi yönetmekte olduğumuzu dolayısıyla egemenlik hakkımızın olduğunu, bir anlaşma olacaksa iki tarafın da onayının gerektiğini Cenevre’de ifade ettik. 2-3 ay içerisinde tekrar görüşmelerin yapılacağı ve ortak zemin arayışı içerisinde olunduğu belirtildi. ”

Kıbrıs’a kampüs

Tatar ayrıca, Ege Üniversitesi Rektör Budak’ın, üniversitesinin uluslararasılaşma vizyonu kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK’ün destekleriyle Kıbrıs’ta bir kampüs kurma isteğine de olumlu yanıt verdi.

Barış atmosferi, turizmin teminatı

Onur konuğu olarak KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ağırlayan Taksim Toplantıları’nda, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da konuşmacı olarak yer aldı. Tatar ile Kıbrıs müzakereleri ve dünya turizmini değerlendiren Başkan Aras’ın, “Bodrum’un geleneğinde Halikarnas Balıkçısı’nın bize emaneti olan ve ‘Bizden size zarar gelmez’ manasında kullanılan ‘Merhaba’ vardır. Bu nedenle bizim için; ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ne ise ‘Merhaba’ da odur” ifadeleri toplantıya damga vurdu. Turizmin geleceğinin dünya barışına bağlı olduğunu, dünyanın geleceğin de turizme bağlı olduğunu dile getiren Aras, şöyle devam etti:

Kültürün korunması demek

“Ne kadar huzur ve güven içerisinde bir atmosfere sahip olursak, turizmde bundan en yüksek şekilde pay sahibi olacaktır. Dünyanın geleceği turizmdir, çünkü korunması ve dünya mirasının gelecek kuşaklara bırakılması, bu sektörün en büyük önceliğidir.”