Geri Dön
EgeEİB ile dışsatımda yeşil enerji farkı

EİB ile dışsatımda yeşil enerji farkı

Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstri Derneği (GENSED) ile birlikte çevrimiçi düzenlediği “Geleceğimiz Güneşimiz” seminerinde; Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sürecinde güneş enerjisinin rolü, güneş enerjisinin yeni uygulama alanları ve bu yatırımların finansmanı gibi konular tartışıldı.

EİB ile dışsatımda yeşil enerji farkı

EİB’in 2020 yılını ‘Sürdürülebilirlik Yılı’ ilan ettiğini açıklayan Jak Eskinazi, “Global Compact’a Türkiye’den üye olan, Sıfır Atık Projesi’ne üye olan ilk ihracatçı birlik oldu. EİB Sürdürülebilirlik Günleri adı altında çok kapsamlı bir eğitim serisi düzenledik. AB Yeşil Mutabakatı’na uyum süreci gibi birçok konuyu irdeliyoruz, güncel gelişmeler hakkında üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki sektörler, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı üretimi, Ticaret Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen Sürdürülebilir Ur-Ge projeleriyle artıracak. Hazır giyim sektörü ile başladığımız çalışmalarımızdan çok başarılı sonuçlar elde ettik” dedi.
Eskinazi, Yenilenebilir Enerji Ekipmanları İhracatçıları Birliği’nin kurulmasıyla ilgili değerlendirmelerin devam ettiğinin bilgisini paylaştı.
Hammadde İzmir’den
Türkiye’de, güneş enerjisi santrallerine yapılan yatırımların yıldan yıla arttığına değinen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise, “Ülkemiz yıllık 2 bin 741 saat toplam güneşlenme süresi ve yıllık toplam bin 527 kilowatt saat gelen güneş enerjisi değeri ile, önemli bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Ülkemizde 2020 yılında pandemiye rağmen 1 gigawattlık kurulum gerçekleştirildi” diye konuştu.
GENSED Başkanı Halil Demirağ ise, “İzmir’den olan bir şirketimiz şu anda dünyanın en büyük projelerine çelik yapı göndermekte. YEKA projemiz ile Türkiye’de sanayicinin eskiden bahsettiği yeşil enerji pahalıdır imajını değiştirdik” bilgisi verdi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler