Geri Dön

Ekolojik koridor

Meles Çayı ve yakın çevresi için açılan tasarım yarışması sonuçlandı. Birinci gelen proje ile Meles, bir ‘Doğal Yaşam Koridoru’ haline dönüşecek.

Ekolojik koridor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentleşme nedeniyle doğal niteliklerini önemli oranda yitiren Meles Çayı ve Yeşildere Vadisi için açtığı tasarım yarışması sonuçlandı. Ülkemizin en büyük ölçekli ve kapsamlı yarışma projelerinden biri olarak öne çıkan Kentsel ve Ekolojik Omurga Olarak Meles Çayı Ulusal Kentsel Tasarım Fikir Projesi Yarışması’nın kazananı Enise Burcu Derinboğaz’ın temsilciliğinde Birge Yıldırım Okta, Burak Arifoğlu, İzel Beşikçi, Kerem Arslanlı’dan oluşan ekip oldu.

11 tematik park

Proje, Meles’i bir “Doğal Yaşam Koridoru” olarak kurguluyor ve projenin sahiplenilmesi, hayata geçirilmesi için bir örgütlenme modeli olarak Meles Dönüşüm Ajansı (MEDA) önerisiyle öne çıkıyor. Koridor boyunca yer alması planlanan 11 adet tematik park alanları; sosyal, ekolojik ve yapısal kapsamıyla yer aldıkları mahallelerin ihtiyaçlarını karşılama ilkesini benimsiyor. Ayrıca suyun hareketine göre belirlenen 30 adet mikro-müdahale ve oluşturduğu etki alanları ise Meles Yaşayan Doğa Parkları Ağı ile birleşerek Doğal Yaşam Koridoru’nu oluşturuyor. Proje Kervan Köprüsü, Kızılçullu Su Kemerleri, Halkapınar Gölü gibi değerlerin gün ışığına çıkarılmasında kritik bir işlev görecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber