Geri Dön
EgeEngelli dostu kent: Muğla!

Engelli dostu kent: Muğla!

Muğla Büyükşehir ile Fethiye belediyeleri işbirliğiyle Down Kafe hizmete açıldı. Özel bireylerin çalıştığı tesis, 500 misafir ağırlıyor

Engelli dostu kent: Muğla!

Muğla Büyükşehir ile Fethiye Belediyesi işbirliğinde hizmete sunulan ‘Sen de Gel Down Kafe’nin açılışı yapıldı. Fethiye Kordon’da hizmet vermeye başlayan kafe, engelli ve down sendromlu bireylerin sosyal yaşama daha fazla katılmaları, ekonomik kazanç sağlamaları ve iş hayatında aktif rol almalarına katkı sağlayacak. 578 metrekare alan üzerine kurulan tesis, saat 09.00-23.00 arasında hizmet verecek. Engelli ve down sendromlu bireylerin çok fazla yorulmayacakları şekilde çalıştıkları kafe, günde yaklaşık 500 misafiri ağırlıyor.
Uyum hizmete dönüştü
Törende konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Büyükşehir ile uyum içinde çalıştıklarını söyledi, “Down Kafe’nin Fethiye’de açılması seçim vaatlerimde vardı. Meclise getirdiğimizde oybirliğiyle karar alındı. Biz iki uyumlu belediyenin nasıl başarıya yüründüğünü gösteriyoruz. Başkanımla birlikte bölgedeki ciddi altyapı sorunlarına el attık. Biriken o kadar çok açılış var ki önümüzdeki günlerde birlikte kurdeleleri keseceğiz. Kentimizde güzel hizmetler yapıyoruz. 2.5 yılımız geride kaldı, kalan 2.5 yıl içerisinde de ilçemizi hak ettiği yere taşıyacağız” dedi.
‘Kocaman bir aileyiz’
En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kaydeden Büyükşehir Başkanı Osman Gürün de, “Down Kafe ancak önünde ‘sen de gel’ var. Bunu herkesi kafeye davet etmek için koyduk. Birlikte olalım diyoruz. Büyükşehir olarak özel bireylerimizin, engelli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Zihinsel engelli kardeşlerimiz için özel dizayn edilen alanlar oluşturup onların sosyalleşmesini sağlıyoruz. Engelsiz plajlarla denize girmelerini sağlıyoruz. Biz bir aileysek sadece yol, altyapı değil, aile fertlerinin ne problemi varsa onun çözümüne yönelik projeler üretmemiz gerekiyor” diye konuştu.