Geri Dön

EXPO adaylığı için Bakan ümit verdi

EXPO 2020 için Ankara’yla yarışan İzmir’e Devlet Bakanı Mehmet Aydın’dan destek geldi. Başkan Tayyip Erdoğan’la görüşülerek adaylık kesinleştirilecek

EXPO adaylığı için Bakan ümit verdi

İzmir’de “EXPO 2020” zirvesi gerçekleştirildi. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ev sahipliğinde düzenlendi, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İzmir milletvekilleri, belediye başkanları ve sivil toplam örgütü temsilcileri katıldı.
Bakan Mehmet Aydın, İzmir’in EXPO 2015 adaylığı sırasında dünya çapında yaptığı çalışmaları hatırlattı. İzmir’in farkının uluslararası camiada bilindiğine işaret eden Aydın şunları söyledi: “Normal karar verici kurumda çalışan kişiler İzmir’i ilk defa tanıyacak değil. Bu deneyimi unutmayın. Gittik, geldik, İzmir’i tarif ettik. Bize oy vermek durumunda olan ülkelere çok daha zengin, güçlü bir biçimde kendimizi anlatacağız. İzmir’in ne kadar uygun bir aday olduğu konusunda çok fazla sıkıntımız olamaz. İzmir’i gördüler, tanıdılar ve karar verdiler. İzmir zaten sınavlardan geçti. Çok az bir oyla kaybedildi, bu nedenle fazla zorluk olmaz.”

Tema yine ‘sağlık’ olacak
Vali Cahit Kıraç da konunun hükümete götürülmesi kararını aldıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşeceklerini dile getirdi. Kıraç, “2020 EXPO’su için 2011 yılı sonuna kadar Uluslararası Sergiler Birliği’ne başvurmak gerekiyor. Başvurduğumuz gün ve ay, aynı zamanda EXPO’nun düzenleneceği tarih olmuş oluyor. Bizim için en uygun zaman, nisan ve mayıs ayları olarak düşünülüyor. Tema ‘sağlık’ olarak kalacak, ancak önceki dosyayı hiçbir şey değiştirmeden veremeyiz. Ankara’nın adaylığı bizim sorunumuz değil. Biz burada EXPO’şyu tartışıyoruz. Başka bir şehir de adaylık müracaatı yapabilir” dedi.
EXPO 2020’ye kent olarak büyük önem verildiğini vurgulayan Kıraç, “Halk, esnaf ve sanatkarlar, sivil toplum örgütleri, başta yerel yönetimler olmak üzere kamu kurumlarımızla birlikte İzmir her katmanıyla EXPO 2020’de Türkiye’yi temsil etmek konusunda ortak bir fikirbirliği var. İzmir’i Ankara’da temsil eden milletvekillerimizin de aynı görüşte olduğunu gördük” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber