Geri Dön
EgeFaizsiz kredi müjdesi

Faizsiz kredi müjdesi

İzmir Milletvekili Dağ, 30 Ekim’de meydana gelen depremden etkilenen esnafa 100 bin liraya kadar kredi verileceğini belirtti

Faizsiz kredi müjdesi

İzmir depreminden etkilenen esnafa faizsiz kredi desteği verilecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “KOSGEB tarafından, depremden etkilenen esnafımıza, faizsiz ve bir yıl ödemesiz olmak koşuluyla 100 bin liraya kadar kredi imkânı tanınacak. Böylece, esnafımızın hızlı bir şekilde finansmana ulaşarak deprem sonrasında açılan yaralarının sarılması sağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve KOSGEB yetkililerine, verdikleri destek ve yaptıkları çalışma için, İzmir ve İzmirliler adına teşekkür ediyorum” dedi.

‘Destek sürecek’

Depremin oluşturduğu tahribatın giderilmesi için sürekli çalışıldığını kaydeden Dağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok bina ve daire depremden zarar gördü ve mağdur vatandaşlarımız için taşınma, eşya ve kira destekleri hızlıca devreye alındı. Evleri zarar gören hemşehrilerimizin yanı sıra, işyerleri kullanılamaz hale gelen esnafımız da oldu. Bir İzmir milletvekili olarak, esnafımızın sorunlarına yakından şahit olmaktayım. Bu nedenle, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla görüşmemiz sonrasında, KOSGEB bir çalışma yaptı. Depremden etkilenen esnafımıza bir yıl geri ödemesiz ve faizsiz bir şekilde 100 bin liraya kadar kredi desteği verilmek üzere Acil Destek Kredisi programı başlatılmasına karar verildi. İnşallah bu krediyle, kullanılmaz hale gelen işletmelerimiz tekrar ekonomiye kazandırılacak.”

Kredinin koşulları

Kredi desteğinden faydalanmak isteyen esnafın, işyerinin zarar gördüğüne dair hasar belgesi alması gerektiğini söyleyen Hamza Dağ, şunları vurguladı: “KOSGEB Veri Tabanı’na kaydı bulunan ve işletmesinin depremde zarar gördüğünü kaymakamlık veya valilik üzerinden belgeleyen esnafımız, Acil Destek Kredisi’nden faydalanabilecek. Her işletmeye, kredi puanına göre 100 bin liraya kadar kredi imkânı sunulacak. Teminat sorunu yaşayabilecek işletmeler için ise Kredi Garanti Fonu devreye girecek ve bu pürüzün de aşılması sağlanacak. Kredinin faizi esnafımıza yansımayacak ve KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Kredinin ilk bir sene geri ödemesi olmayacak ve bir senenin sonunda 24 ay boyunca üçer aylık periyotlarla ödemeler yapılacak. Şu an için programa dahil olan bankalar; Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası ile Yapı Kredi Bankası. KOSGEB tarafından, görüşmeler sürdürülmektedir.”

400 kİşİye İş

Hamza Dağ, İzmir’de İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından, Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 400 kişinin işe alınacağını duyurdu, “Vatandaşlarımız bazı kaymakamlıklarda istihdam edilecek ve depremde evi yıkılmış, ağır hasarlı veya orta hasarlı olan hemşehrilerimize öncelik tanınacak” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler