Geri Dön

‘Fırsatçılığa izin vermeyiz’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Tuncay Yıldız, “ Zam yapıp tüketiciyi zor duruma düşürenlerle, dürüst ticaret yapan markalar kamuoyunda ayrıştırılmalı” dedi

‘Fırsatçılığa izin vermeyiz’

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Tuncay Yıldız, kur dalgalanmasının başlamasından sonra kamuoyunda en çok konuşulan ve vatandaşların tepkisini çeken gizli zamların ahlaklı esnafa yakışmayacağını söyledi. Yıldız, “Yurt dışından, döviz ve faiz üzerinden başlatılan ekonomik kuşatma sonrasında piyasalarda enflasyona neden olan fiyat artışı tartışmaları kapsamında, fırsatçılık yapan firmalarla, ülkesi için üretim ve istihdam

gerçekleştiren işletmelerimizin ayrıştırılması büyük bir zaruret. Firmalarımızı, bu dönemde tüketiciyi zor durumda bırakacak bu tarz hamlelerden kaçınarak, ticarette dürüstlük ve şeffaflığı elden bırakmadan hareket etmeye davet ediyoruz” dedi. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

Büyüme sürecek

“Yurt dışından, döviz ve faiz üzerinden ülkemize yönelik başlatılan ekonomik kuşatmaya karşı devletimiz ve hükümetimizin doğru hamleleri neticesinde, olumlu sonuçlar alınmaktadır. İş insanları olarak bizler de, hükümetimizin aldığı kararları uygulayarak devletimizin arkasında olduğumuzu göstermek ve elimizi taşın altına koymak zorundayız. 2018 yılı 2.çeyrek büyüme rakamlarına baktığımızda yılın ilk çeyreğinde %7,3 büyüyerek çok önemli bir performansa imza atan Türkiye ekonomisi, ikinci çeyrekte de %5,2 büyüyerek performansının tesadüfi olmadığını kanıtlamıştır. Üretimi güçlendirmek ve ihracata yönelik imalat üretimine ağırlık vermek için ödevlerimizin farkındayız; bu konuda da var gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Bu motivasyonla, MÜSİAD olarak Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde de pozitif büyüme performansını sürdüreceğine olan inancımızı yineliyoruz.”

‘Fırsatçılığa izin vermeyiz’

8 ayda 2.4 milyar dolar ihracat

Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının 1,4 milyar dolara ulaştığını, meyve sebze mamulleri ihracatının ise 1 milyar doları aştığını dile getiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, iki sektörün ihracatının yüzde 15’lik artış gösterdiğini, 2.4 milyar dolarlık ihracatın 489 milyon dolarlık diliminin Ege Bölgesi’nden gerçekleştirildiğini belirtti.

Fuarlar sürüyor

Yaş meyve sebze ürünlerinin uzak pazarlara ulaşması için hava kargo konusundaki çalışmalarla ihracatta önemli artış sağladıklarını dile getiren Uçak, “Uluslararası çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor, geçen hafta Hong Kong’da gerçekleşen bölgenin en önemli fuarından yeni döndük. Önümüzdeki dönemlerde sektörümüzü Rusya, Çin, Fransa ve Almanya’da katılacağımız fuarlarda en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yaş meyve sebze sektöründe üreticilerin ve ihracatçıların sorunlarına çözüm bulmak için toplantılarda bir araya geldiklerini de belirten Uçak, “Bu toplantıların meyvelerini de toplamaya başlıyoruz, üst düzey bürokratlara sunduğumuz çözüm önerileri ile kısa vadede olumlu sonuçlar almaya başladık” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber