Geri Dön

Gediz iki öğrenciden birine burs verecek

Gediz Üniversitesi’ne yeni bir fakülte ile 4 bölüm daha eklendi. Burs imkanları daha da artırıldı

Gediz iki öğrenciden birine burs verecek

ÖSYM sonuçlarına göre geçen yıl İzmir’in en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olan Gediz Üniversitesi, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler’le Mühendislik ve Mimarlık fakültelerine 2011-2012 eğitim döneminde Fen ve Edebiyat Fakültesi ekleyecek. Yeni fakülte bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı’yla, Psikoloji bölümleri açıldı. Ayrıca Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde İç Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümleri ilk kez öğrenci alacak.
Başarılı gençleri aydınlık yarınlara taşımak, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için örnek olacak bir karara da imza atan üniversite, lisans programlarında burs oranını yüzde 51’e kadar yükseltti. Önümüzdeki öğrenim döneminde hayata geçirilecek yeni uygulamayla; şu an yüzde 100 ve yüzde 50 oranında gerçekleşen burslara yüzde 25’lik dilim de eklenecek. Böylece Gediz’de her iki öğrenciden biri burslu eğitim görecek. Rektör Prof. Seyfullah Çevik, amaçlarının hem akademik hem de eğitim kalitesini artırmak olduğunu dile getirdi, şunları söyledi:
“Gediz Üniversitesi’nin temel harcında; eğitimde fark yaratmak, bu alanda öncü olmak var. Egemize, İzmirimize ve tüm ülkemize en değerli katkıyı eğitimle sağlayabiliriz, geleceğimiz için en büyük yatırım eğitimdir. Ülkemiz, ancak iyi yetişmiş, kaliteli insan gücüyle çok daha iyi noktaya ulaşabilir.”


Üniversitede maaşlar ödenemedi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde ödeme günü maaşlar hesaplara yatmadı. Öğretim üyeleri ayaklandı. Rektör Pakdemirli, “Sıkıntı Maliye Bakanlığı’ndaki hatadan kaynaklandı” dedi


Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde (CBÜ) görevli yaklaşık 2 bin akademik ve idari personel, cuma günü hesaplarına yatması gereken maaşları çekmek için gittikleri banka ve ATM’lerden eli boş döndü. Üniversite yönetimini suçlayan üniversite personeli, gazeteleri arayıp, tepkilerini dile getirdi.
Ödenek bitmek üzereyken Strateji Daire Başkanlığı’nın zamanında Hazine Müsteşarlığı’na müracaat edip, gereken süre içinde bildirim yapması gerektiğine dikkati çeken öğretim üyeleri, “Bu yapılmadığı için gecikme oldu. Bu bildirim yapılsa maaşlar iki gün önceden bankaya yatar. Banka da ödemeyi gününde yapardı” iddiasında bulundu.

İnternetten duyuru
CBÜ ise dün sabah saatlerinde internet sitesinden “Maaş Ödemesi Hakkında Duyuru” adı altında yaptığı açıklamada, bu durumun zadece kendi üniversitelerinde yaşanmadığını belirtip, “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 2914 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu hükümleri gereğince 15 Temmuz 2011 tarihi itibariyle ödenmesi gereken maaşlar, Hazine Müsteşarlığı’nca henüz karşılanmamış olması nedeniyle gecikmeli olarak ödenecektir” denildi. Sitede, saat 15.30 sıralarında yapılan ikinci açıklamada ise maaşların saat 20.00 itibari ile ödeneceği duyuruldu.
Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Mehmet Pakdemirli, Maliye Bakanlığı’ndaki bir hata nedeniyle maaş ödemelerinin gecikmeye uğradığını vurgulayıp, “Para ilgili bankaya geldi. Saat 20.00’den itibaren hesaplara geçmeye başladı” dedi.Çocuklara keyifli tatil

Büyükşehir Belediyesi Cennetçeşme Kentli Merkezi, yaz tatili süresince çocuklar için çeşitli kurslar düzenliyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğinde düzenlenen kurslarda, “yaratıcı okuma”, “eğlenceli fen- matematik”, “yaratıcı drama”, “satranç”, “karikatür”, “heykel”, “gitar”, “Türkçemiz ve türkülerimiz” dersleri veriliyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gönüllü eğitmenleri tarafından verilen derslere katılan minikler, yaz tatillerini verimli şekilde kullanıyorlar. 1. ve 2. sınıf öğrencilerine verilen etüd derslerinin yanı sıra, her salı öğleden sonra, Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nce anaokullarına yönelik “el becerisi” kursu veriliyor.

İzmir Üniversitesi’ne Gambialı konuklar
İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Kayhan Erciyeş, Gambiya’nın Ankara Büyükelçisi Gibril Joof’u ağırladı. Bir dizi ziyarette bulunmak amacı ile İzmir’e gelen Büyükelçi Joof, İzmir Genç İşadamları Derneği ziyareti önceki konuk olduğu İzmir Üniversitesi’ni çok beğendi. İzmir Üniversitesi akademik birimleri, seçkin akademik kadrosu, bilimsel çalışmaları ve sosyal olanakları hakkında Büyükelçi Joof’u bilgilendiren Rektör Prof. Erciyeş, çok sayıda yabancı ülkeden öğren-cinin İzmir Üniversitesi’nde eğitim aldığını söyledi.

Esenyurt'ta ikinci gün! 'Sosyal mesafe' kuralına yine uyulmadıİstanbul Esenyurt'ta PTT şubesi önünde oluşan yoğunlukta vatandaşlar 'sosyal mesafe' kuralına yine uymadı. Polis ve zabıta ekipleri vatandaşları uyardı.
Minik Muhammed’den özlediği sağlıkçı annesine “Ne olur gel” ısrarıYeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle hastanede çalışan annesi Şeyma Sincar ile özlediği için telefonda görüntülü görüşen Muhammed Çelebi Sincar'ın “Ne olur gel” diye ısrar etmesi yüreklere dokundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber