Geri Dön
EgeGördüğünüzde şaşırmayın

Gördüğünüzde şaşırmayın

İşe alımlarda; özgeçmişleri inceleyen, bilgilerin doğruluğunu araştıran ve kişinin mimiklerinden analiz yapabilen, yapay zekâlı robot dönemi başladı

Gördüğünüzde şaşırmayın

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) ile Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği (YABİSAK) işbirliğinde düzenlenen ‘Şirketlerin Dijital Dönüşümünde Kutup Yıldızı: Yapay Zekâ ve Artırılmış Gerçeklik’ konulu webinarda, bir çok şirketin işe alımlarda yapay zekâ robotlarını kullanmaya başladığına dikkat çekildi. Özgeçmişleri inceleyen robotlar, işe başvuran kişinin mimik ve jestlerine göre karar verebiliyor. CV’deki bilgilerle kişinin Linkedin hesabını karşılaştırarak doğru bilgi verip vermediğini de kontrol ediyor.

İş süreçlerinde yapay zekâyı en çok kullanan sektörlerin finans, üretim, IT, telekom, sağlık ve ilaç olarak öne çıktığını belirten uzmanlar, dünya genelinde büyük şürketlerin Chatbot ve Tengai robotunu kullandığı bilgisini verdi. Bu alanda öne çıkan Hilton’un, yapay zekâ kullanımıyla işe alımlarda yüzde 85 verimlilik artışı sağladığı belirtildi. Türkiye’de ise firmaların yüzde 64’ünün İK uygulamalarında yapay zekâ kullanımını hiç duymadığı ya da kullanmadığı ifade edildi.
Toplantıda, YABİSAK hakkında bilgi veren derneğin Yönetim Kurulu Başkanı ve ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, “Fuar İzmir’in kulesini kentteki yazılımcıların merkezi yapmak istiyoruz. İlk katı YABİSAK olarak kiralayarak adım attık. İzmir’deki altyapı yazılım ve bilişim sektörünün burada kümelenmesi için çok uygun. Sektörün gelişmesi için tüm süreci organize edeceğiz” dedi.

‘İhracat oranı binde 5’

Yazılım sektörünün 1.5 trilyon dolarlık risk ve girişim sermayesi yatırımı aldığını belirten EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer de, “Teknokent yatırımları, ar-ge, inovasyon teşvikleri ve özel sektör start-up işbirlikleri ile büyüyen bir girişimcilik ekosistemine sahibiz. Ancak ihracatımızın sadece binde 5’i bilişim sektörünün alt kümesi olarak raporlanan yazılım sektöründen gelmektedir. Benzer ülkeleri incelediğimizde ise yüzde 2-3 seviyelerinde bir potansiyel olduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler