Geri Dön
EgeGündem ‘Sürdürülebilir Kent İzmir’

Gündem ‘Sürdürülebilir Kent İzmir’

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı (İZMİRSKGA) Genel Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al ile İZMİRSKGA İcra Kurulu Üyesi Umut Dilsiz’i genç iş insanları ile buluşturdu.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında yerel yönetimlerin rolünün çok büyük ve önemli olduğuna dikkat çeken EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, “2050 yılına kadar, 6.5 milyar kişinin yaşayacağının tahmin edildiği kentler; yoksulluk, işsizlik, 1 milyarın üzerinde gecekondu sakinin temel altyapı hizmetlerine erişim sorunları, salgın hastalıklar, iklim değişikliğine bağlı doğal afetler ve göç sorunları gibi büyük problemler ile baş etmeye çalışacak. Bu sorunların üstesinden gelmek ancak ciddi ve planlı çalışmaların yapılması ile mümkün olabilir. Bizler EGİAD Ailesi olarak bu faaliyetlerin içinde yer almayı çok önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin çabalarının da İzmir’i doğa ile uyum içinde dünyaya örnek bir kent yapacağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

Gençlerle hedefe ulaşılacak

İZMİRSKGA’nın, BM Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini tüzüğüne alan EGİAD ile yapacağı çalışmaların önemine değinen Al ise, “Hazırlayacağımız raporlar uluslararası fonlara, hibelere erişimimizi kolaylaştıracak. Kaynak bulmak gibi en önemli sorunumuza çözüm olacak” dedi. Dilsiz ise, gençlerin dinamik yapılarıyla hedeflere ulaşmada en önemli kesim olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler