Geri Dön
EgeGüvercinada Kalesi kalıcı listeye aday

Güvercinada Kalesi kalıcı listeye aday

Turkey One yöneticileri, Kuşadası’ndaki Güvercinada Kalesi’ni ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Çetindoğan, tarihi kalenin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için çalışacaklarını kaydetti

Güvercinada Kalesi kalıcı listeye aday

Türkiye’nin kültürel ve tarihi mirasını korumaya yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (Turkey One) yöneticileri, Kuşadası’ndaki Güvercinada Kalesi’ni ziyaret etti. Tarihi kalenin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesine katkı sunan dernek, Güvercinada Kalesi’nin kalıcı listeye alınması için çalışacak.
Türkiye’de tarihi ve doğal güzelliklerin korunması için ulusal ve uluslararası alanda çalışmalar yürüten Turkey One Derneği, Ceneviz Ticaret Yolu üzerinde yer alan tarihi kaleleri incelemek için bir gezi düzenledi. Akademisyen ve bürokratların da katıldığı grubun ilk durağı Kuşadası Güvercinada Kalesi oldu.
‘İşbirliğine hazırız’
Dernek Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve beraberindekileri Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız ve Kuşadası Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülden Güllüdağ karşıladı. Güvercinada Kalesi’ni dolaşarak surlarda inceleme yapan grup, kalenin burcuna çıkarak duvarlardaki eski yazıların fotoğrafını çekti. İç kalede sergilenen 14.5 metre uzunluğundaki Fin balinası iskeleti hakkında bilgi aldı. Güvercinada Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası katılıcı listesine girmesi için çalışma yürüteceklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, “Kalelerin yurtdışında tanıtımı için çalışma yürüteceğiz” dedi. Başkan Yardımcısı Turan da, “Belediye olarak her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi kaleyi çok önemsiyoruz. Burayla ilgili yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazırız” diye konuştu.