Geri Dön
Ege‘Hapla teşhis’ İzmir’de

‘Hapla teşhis’ İzmir’de

Kent Hastanesi’nde uygulamaya başlayan “Kapsül Kolonoskopi”de, kolonoskopi işleminden korkan veya yapılamayan hastalara hap gibi bir kapsül içiriliyor. Bu kapsülle bağırsaklardan görüntü alınıyor

‘Hapla teşhis’ İzmir’de

Kolonoskopi işleminden korkan, çekinen ya da solunum sıkıntısından dolayı sedasyon verilemeyen hastalar için geliştirilen ‘kapsül kolonoskopi’ yöntemi Kent Hastanesi’nde uygulanmaya başlandı. Kalın bağırsaktaki polip, kanser ya da diğer başka anormal oluşumların incelenmesinde kullanılan yöntem, normalde ucunda kamerası bulunan ince fiberoptik kablo olan kolonoskop ile bağırsaklar görüntülenerek yapılıyor.
Hasta ilaç gibi içiyor
Kapsül kolonoskopi yönteminde ise makattan girilmesine gerek kalmadan, hastaya bir ilaç içirilip kemerine bir cep telefonu gibi bir alıcı takılıyor. Gün içinde görüntüler kaydediliyor ve alıcıya kaydolan görüntüler incelenerek teşhis konuyor.
Herkese yapılabiliyor
Kent Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr.Ethem Tankurt, bağırsak şikayetleri olan her hastaya yapılabilen kolonoskopinin bugün tüm dünyada şikayet olsun olmasın 50 yaşından sonra herkese, 5 ila 10 yılda bir tarama amacıyla yapılması önerildiğini belirterek, yeni sistemin işleyişi şöyle özetledi?
İşlemden önce yapılan bağırsak temizliğinin ardından hasta iri bir vitamin hapı büyüklüğündeki kapsülü içiyor. Hastanın beline büyük bir cep telefonu büyüklüğündeki alıcı bir cihaz kemerle takılıyor.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler