Geri Dön

Hiçbir şey Foça’nın güzelliğini bozamayacak

Her çalışmaya önce ‘İlçenin ruhunu nasıl etkiler’ gözüyle yaklaştıklarını belirten Başkan Demirağ, doğaya borçlarını böyle ödediklerini söylüyor

Hiçbir şey Foça’nın güzelliğini bozamayacak

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça’nın yalnızca bir sayfiye yeri olmadığını öncelikle belirtiyor. Demirağ, ‘Tarihin derinliklerinden süzülüp gelen büyük birikimiyle önemli bir yerleşim alan olarak tanımladığı’ ilçesini sadece çağın gereği bir takım yeniliklerle buluşturmayı hedeflediklerini aktardı. Demirağ, “Dönüşüm sağlayacağız ama bu dönüşüm, Foça’nın tarihi ve doğal ayrıcalığını, zenginliğini hiçbir şekilde bozmayacak. Beton bloklar hiç olmayacak ” dedi.

Yeni plaj alanları oluşturuldu
Sahil kenarındaki büyük beldelerin hızla betonlaştığı günümüzde Belediye Başkanı olarak çevre konusunda özellikle hassas olduklarına dikkat çeken Başkan, bu konudaki yaklaşımını “Öncelikli hedeflerimizden biri ‘‘ Yeşil İçinde Düzenli Yaşam ’’ adı altında yeşil alan düzenlemeleri oluşturuyor. Tüm vatandaşlarımızın denizden yararlanabileceği plaj alanları ve denize rahat girebilmeleri adına sahilimize iskeleler inşa ettik ve inşa etmeye devam ediyoruz. Ayrıca, sürekli parkların ve çocuk oyun alanlarının sayısını artırıyoruz.” diye özetliyor.
Eski Foça’nın genç belediye başkanı Gökhan Demirağ, Foça’yı henüz görmemiş olanlara, en az bir kez beldelerini görmeyi önererek, şöyle sesleniyor:
Bir kez gelen müdavimi oluyor
“Asırlar önce, Tarihin Babası olarak bildiğimiz Heredot, Anadolu’ya gelmiş ve Foça ile tanışmış. ardından da Foçalılar için; ‘‘Onlar kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerde kurdular.’’ diye yazmış. Gerçekten de Foça ve çevresi, büyülü doğal güzelliklere sahip. Herkes, en az bir kez Foça’yı görmeli, yaşamalı.”Her yan tarih kokuyor...
Osmanlı mezarlığında yapılan incelemelerde en eski kitabe tarihinin Sultan Süleyman (1520-1566) dönemine ait olduğu saptandı. 16.yy.dan başlayarak 19 yy. sonuna kadar uzanan bir zaman dilimi içerisinde gömüye açık olduğu anlaşılıyor.
Mezarlıkta mezar taşlarında, Hz. Muhammed’in sembolü olan gül, güzellik ve zerafetin sembolü olan lale olmak üzere sürekli yeşil kalmasıyla ebedi olanı simgeleyen selvi ağacı, bolluk ve bereketi simgeleyen üzüm salkımları, nar, cenneti simgeleyen hurma ve daha bi çok stilize edilmiş bitkisel motif yer alıyor. Motifler kadın ve erkek mezar taşlarına göre üslup açısından farklılık göstermemekle birlikte daha yoğun olan kadın mezar taşlarının çeşitli süslemelerle renklendirilmesi dikkat çekiyor.
Roma villası ve mozaikler
Son dönem kazılarında Foça’da arkaik, klasik, helenistik ve Roma dönemine ait yerleşim katları ortaya çıkarıldı. 1993 yılı kazılarında gün ışığına kavuşturulan Roma dönemi villasının taban mozağinin biri instütü durumunda yani yerindedir. Diğer önemli mozaik ise biraz ileride bulundu. Ancak bu villanın sağlam kısmı restore edilerek yerinden kaldırılmış olup, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde teşhir ediliyor.
Nekropol ve Sunak alanları
Kanalizasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan M.Ö 6. yy ‘ dan , M.S 3.yy’a dek kullanım gören alan, çok sayıda mezar ve tarihi eser içeriyor. Arkaik döneme ait mezarlarda yakarak gömme görünüyor. Bu alanda ayrıca M.Ö 6. yy başlarına ait iki adet yapı ortaya çıkarıldı. Dikdörtgen planlı yapılar dinsel amaçlı. Sunak veya ölü kültü ile ilgili merasim ya da cenaze işlerinin yapıldığı binalardan oluşuyor. At nalı planlı bu yapıların ön cepheleri boydan boya merdivenli olarak görülüyor.

Foklar rehabilite ediliyor
Foça adını Akdeniz Foklarından alıyor. Bu nedenle Başkan Demirağ, fokların ilçenin en değerli unsurları olarak gördüklerini belirtiyor. Foklarla ilgili çalışmaları değerlendirmek ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı koordinatörlüğünde kurulan ‘Ulusal Komite’ fok popülasyonu ve Foça Belediyesi’nin konuya gösterdiği yakınlık üzerine “Foça’yı pilot bölge olarak seçti. Ulusal Strateji, Foça’dan başlayarak, diğer öncelikli alanlarda da devam ettirilmesi düşünülen“ Akdeniz Foku’nun Türkiye’de Korunabilmesi için Ulusal Koruma Stratejisinin Uygulanması ve Foça Pilot Projesi başlıklı çalışma başlatıldı. Ayrıca, Türkiye’de sadece Foça’da Fok Rehabilitasyon Merkezi bulunuyor.

Sağlık Bakanı Koca: ''Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi''Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
Begüm ve Ceyhun, Fahriye Evcen'in meydan okumasına katıldıOyuncu Begüm Öner ve Ceyhun Fersoy, magazin dünyasının eğlenceli çiftleri arasında yer alıyor. Çift, karantina günlerinde Fahriye Evcen’in başlattığı parmak hareketleri meydan okumasına dahil oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber