Geri Dön

Homeros, yeniden keşfedildi

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un ortaya attığı “Homeros Bornovalı değil, Gaziemirli” iddiasıyla başlayan tartışmalara Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı

Karşıyaka Kent Restoran’da yapılan ve Şenol’un yer almadığı Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan Kocaoğlu, “Karabağlar, Buca, Karşıyaka da çıkıp, ‘Homeros bizim ilçemizde yaşadı’ diyebilir. Önemli olan Homeros’un İzmir’de yaşamış olması ve İzmir halkının ünlü ozana sahip çıkmasıdır. Realite budur. Ortaya atılan iddialar, iyi niyetli iddialardır. Homeros’a sahip çıkmak ve onu yaşatmak hepimizin görevidir” dedi.
Öte yandan, gündem yaratan “Homeros nereli” tartışmaları, yaşadığı varsayılan Bornova’nın Kayadibi Köyü’nde kurulan Homeros Kültür ve Sanat Derneği’ni de harekete geçirdi. Kurucu Başkan Mümtaz Öktem, Homeros’un günlük yaşamda da tanınırlığını artırmak ve İzmir turizmine katkı sağlamak adına somut adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, “Ulaşım araçları Homeros resimleriyle süslenmeli. Homeros’un küçük heykelleri yapılarak yabancı konuklara dağıtılmalı. Ulusal ve uluslararası sempozyumlar artırılmalı” diye konuştu.

Çekirge sürüsü istilasına karşı ilginç çözümİran ve Pakistan'ı vuran çekirge istilası şimdi de Hindistan'a uzandı.Binlerce çekirgeyle başa çıkamayan çiftçilerin sıradışı çözümü görenleri hayrete düşürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber