Geri Dön
EgeHortumla araç yıkamaya son!

Hortumla araç yıkamaya son!

Çanakkale’de kuraklık nedeniyle, şehir suyu kullanılarak araç, halı ve kilim yıkanması yasaklandı

Hortumla araç yıkamaya son!

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyunu karşılayan Atikhisar Barajı’nda yaşanan su azalması ve kuraklık nedeniyle su kullanımında bazı kısıtlamalar getirildi.
Çanakkale Belediyesi’nce, kentin içme ve kullanma suyu gereksinimini karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’nda 12 milyon metreküp su kalması nedeniyle bazı kararlar alındı. Buna göre, şehir şebeke suyu kullanılarak hortumla araç, halı ve kilim yıkanması yasaklandı, sanayi tesislerindeki kullanımlarda kısıtlamaya gidilmesi, bahçe sulamalarında kuyu suyu kullanılmasının özendirilmesi ve damlama sistemi kullanılması kararı alındı.
‘Tedbirli olmalıyız’
Şehir merkezinde bulunan oto yıkama, halı yıkama hamam, tuvalet gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerine yeni kısıtlamalar kapsamında ön ödemeli elektronik sayaç takılması zorunluluğu getirildi. Yeraltı suyu kullanan işyerlerine de mekanik sayaç takılması, kullanılan suyun tespitinin yapılıp atık su bedeli alınması kararlaştırıldı.
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Tedbir almamız lazım. Araba yıkamaları yasaklıyoruz. Sokaklarda dükkânların akan suyla yıkanmamalı, bahçe sulamalarının durdurulması gerekiyor” dedi. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler