Geri Dön

‘İleal interpozisyon’ diyabetli için umut

Diyabet hastası Kaya, Dr. Çatal’ın ‘ileal interpozisyon’ ameliyatıyla sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı, “Artık içim rahat şekilde yaşayabilirim” dedi

‘İleal interpozisyon’ diyabetli için umut

Diyabet hastası olan Serak Ülker Kaya (59), Obezite Diyabet ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çatal’ın yaptığı şeker ameliyatıyla haplara ve insülinlere veda etti. Kaya, “Almanya’da yaşıyorum. Uzun süredir diyabet hastasıyım. Önce hap kullanmaya başladım. Kullandığım ilaçlar gün geçtikte artmaya başladı. Tedaviye cevap vermeyince iki yıl önce insüline geçtim. Şeker hastalığı gün geçtikçe tüm vücudumu etkisi altına almaya başladı. Gözlerimde bazı sıkıntılar oluştu. Ellerim, ayaklarım uyuşmaya başladı ve ara ara tansiyonum yükseliyordu. Şekerin ameliyatla tedavi edildiğini öğrenince araştırma yaptım ve Türkiye’de Hidayet Çatal’ın bu ameliyatı yaptığını öğrendim” dedi.

Hap ve insülin kullanmayacağı için mutluluğunu dile getiren Kaya, şu şekilde konuştu:

‘İyi hissediyorum’

“Ameliyat öncesi Hidayet hocamla uzun süre görüştük. Ameliyatın Laparaskopik yöntemle yapıldığını duyunca çok mutlu oldum. Şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorum. Artık istediğim her şeyi yiyip içebileceğim. En güzel tarafı ise bir daha hap ve insülin kullanmayacak olmam. Artık Almanya’ya içim rahat dönebileceğim. Hidayet Hocam sayesinde sağlığıma geri kavuştum.”

Ameliyatla ilgili bilgi veren Dr. Hidayet Çatal, “Hastamız yaklaşık 10 yıldır diyabet hastası ve şekerin yan etkilerinden bezmiş. Kendisine ileal interpozisyon ameliyatı uyguladık. Ameliyatımız yaklaşık 4 saat sürdü. Hastamızı taburcu ettik. Bir hafta sulu gıdalarla beslenecek, ikinci hafta ise yarı sulu gıdalara geçecek. Ay sonunda ise hapları ve insülinleri hayatından çıkarabilecek. Ülker Hanım, görme sıkıntılarından, tansiyon yüksekliğinden ve birçok rahatsızlıktan da kurtulmuş olacak” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber