Geri Dön
Egeİlk adım gururu

İlk adım gururu

Dokuz Eylül Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde, Kiraz’da kurulan bölgenin ilk kanatlı hayvan çiftliği, günde 1000 kapasiteyle çalışacak. Rektör Hotar, “Bölgede ilk adımı attık, gururluyuz” dedi

İlk adım gururu

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir’in en önemli hayvancılık merkezlerinden olan Kiraz İlçesinde bulunan Veteriner Fakültesi bünyesinde, bölgenin ilk kanatlı hayvan çiftliğini kuruyor. Hisarköy Mahallesi’nde kurulacak “Gezen Tavuk Yumurta Üretim Tesisleri” bilimsel araştırmalar ve Ar-Ge faaliyetleri için bir laboratuvar niteliğinde olacak. Tesiste aynı zamanda uygulamalı eğitimler de gerçekleştirilecek.
DEÜ Yapı İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kaymakamlık tarafından tahsis edilen 2.5 dönümlük bir arazide bin tavuk ile gezen tavuk yumurtası ve takibinde bıldırcın yumurtası üretimi yapacağımız bir tesis kuruyoruz. Bu tesis sadece üretim amaçlı değil, fakültemiz öğrencilerinin uygulama eğitimlerinde de kullanılacak. Öğretim üyelerimizin TÜBİTAK ve benzeri kaynaklardan desteklenen projelerinde de bir laboratuvar vazifesi görecek” dedi.
Besicilik çalışmaları
Veteriner Fakültesi bünyesinde büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği alanlarında da çok sayıda bilimsel çalışma yürütüldüğüne dikkat çeken Rektör Hotar, “Hocalarımız aynı zamanda büyük ve küçükbaş besicilik, süt ve süt ürünleri üretimi, yem kalitesi, suni tohumlama, gebelik takibi konularında da araştırmalar yürütmekte ve bölgenin ihtiyaçları için çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulmakta olan İthalat, İhracat ürünleri ile Yem ve Gıda Analizlerine yönelik tematik laboratuvarımız ileri teknolojideki altyapısı ile Veterinerlik Fakültemiz bünyesinde yürütülecek araştırmaların çeşitliliği ve niteliğine olumlu katkılarda bulunacak, bu birimlerimiz ortak ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer alacaktır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler