Geri Dön
Egeİlk kez okul sıralarındalar

İlk kez okul sıralarındalar

Buca Belediyesi, açtığı kurslar sayesinde hayatlara dokunmaya devam ediyor. Yaşları 31 ila 70 arasında değişen kadınlar, okuma yazma öğrendi

İlk kez okul sıralarındalar

Hayatlarında hiç okula gidemeyen kadınlar, Buca Belediyesi’nin açtığı kurslar sayesinde okuma yazma öğrendi. Başkan Erhan Kılıç’ın önderliğinde, kadın istihdamının artırılması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için projeler yürüten Buca Belediyesi, eğitim projelerini de aralıksız olarak sürdürüyor. Göksu Mahallesi’nde hizmet veren Cemal Yetginer Etüt, Meslek ve Sanat Atölyesi’nde, Buca Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılan okuma yazma kursları bu yıl da büyük ilgi gördü. Ailevi nedenler ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle hayatlarında hiç okula gidemeyen kadınlar, ilk kez okul sıralarına oturmanın mutluluğunu yaşadı.
Kursiyerlerden 70 yaşındaki Nazife Gedik, okuma azmiyle herkese örnek oldu. İlkokul 1. sınıftan sonra babasının okul kaydını sildirdiğini belirten Gedik, “Artık hastaneye gidiyorum, kendi kendime dolmuşlara biniyorum, levhaları okuyorum” dedi. Fidan Deniz de, “Okumayan gözü kapalı gibi ama okumayı çözdüğün zaman özgür oluyorsun” diye konuştu.
Zorluk yaşıyorlardı
Okuma yazması olmadığı için toplumda yaşadığı sıkıntıları anlatan Mecide Doğan da, “En büyük hayalim okuma yazmayı sökmek ve torunlarıma yardımcı olmak” şeklinde konuştu. Belediyenin açtığı kurslara her yıl katıldığını belirten 66 yaşındaki Arzu Altay da, “Eksiklerimi tamamlamak için bu kurslara her yıl geliyorum” ifadesini kullandı. 49 yaşındaki Naile Çakmak ise, “Elimizi tuttular. Okumayı öğrendiğim için çok mutluyum” dedi.

Bu bir ilandır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler