Geri Dön
Ege‘İzmir, sizin için seferber oldu’

‘İzmir, sizin için seferber oldu’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bodrum’daki orman yangınlarından etkilenen mahalleleri ziyaret etti, “Sizi kendi kaderinizle baş başa bırakmayacağız. Bütün mesele, hasarın tespit edilmesi. Biz hazırız, bunun için buradayız” dedi

‘İzmir, sizin için seferber oldu’

Yangın bölgesine yoğun destek gönderen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Muğla’nın Bodrum ilçesindeki orman yangınlarından etkilenen mahalleleri ziyaret etti. Yangınların sona ermesinin ardından her ihtiyaca cevap vermeye hazır olduklarını söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Sizi kendi kaderinizle baş başa bırakmayacağız. Bütün mesele envanteri çıkartmak, hasarın tespit edilmesi. Biz hazırız, bunun için buradayız. Kalbimiz sizin çektiğiniz sıkıntıyı çekti. Gücümüz neyse de sonuna kadar destek olacağız” dedi.

‘Gerekeni yapacağız’

Büyükşehir; Antalya, Manavgat, Muğla, Marmaris, Bodrum ve Milas yangınlarının söndürülmesi için de destek sağlıyor. Yangın söndürme çalışmaları devam ederken, Başkan Tunç Soyer de Muğla’da yangından zarar gören mahallelerde incelemelerde bulundu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan bilgi alan Soyer’e, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse eşlik etti. Ziyarette, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da yer aldı.

Heyet yangında zarar gören köylerde muhtarlarla bir araya geldi. Başkan Tunç Soyer, “Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını seferber etmeye hazırız. Hayvancılıksa hayvancılık, zeytincilikse zeytincilik, ürününü satın almaksa satın almak. Biz ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Tespitlerden sonra elimizden ne geliyorsa yapacağız. Evi tamir ettirebilirsin tamam ama tarımı nasıl sürdüreceksin? Parayı nerden kazanmaya devam edeceksin? Mesele orada. Burada biz varız. Biz bu felaketin sonuçlarını hafifletebilmek için, zararı azaltmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Kalbimiz, aklımız sizinle” diye konuştu.

‘İzmir, sizin için seferber oldu’

‘Yerden müdahale yetmiyor’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas ve Bodrum’da meydana gelen yangınları incelemek için bölgelere gitti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın da bulunduğu heyete, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı. İncelemelerin ardından belediye başkanları Mumcular Mahallesi Meydanı karşındaki bir kahvehanede açıklamalarda bulundu. Bodrum Belediye Başkanı Aras, Bodrum’daki yangınların yerden müdahaleyle söndürülemeyeceğini ve etkili bir hava desteğine gereksinim olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Şu anda ormanlar yanıyor, bizim de bütün gayretimiz, alevlerin yerleşim birimlerine inmesini önlemek, can ve mal kaybını önüne geçmek. Yangınların ardından bu olayı çok dikkatli incelememiz gerekiyor” dedi.

‘Felaketin bitmesi en büyük dileğimiz’

Konak Belediye Meclisi, Ağustos ayı toplantısına yangın gündemiyle başladı. Başkan Abdül Batur, yangın bölgesiyle iletişim halinde olduklarını, gelen talep doğrultusunda yapılacak çalışmalara ve yardıma hazır olduklarını vurguladı, “Bu felaketlerin bitmesi en büyük dileğimiz. Bölgede çalışan orman görevlilerimize, itfaiyemize, alanda çalışan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

‘Var gücümüzle Marmaris’teyiz’

Bornova Belediyesi, söndürme ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra Veteriner ve Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı çalışanlarla turizm cenneti Marmaris’teki çalışmalara destek oluyor. 30 kişilik ekip ile 4 arazöz, 1 kepçe, bir ambulans ve mobil hayvan hastanesi, Marmaris’teki çalışmalara katılıyor. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, böylesi zamanlarda birlik olmanın önemine dikkat çekerken, “Arkadaşlarımız var gücüyle çalışıyor” dedi.

Kılıç’tan talimat

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınında yaraları sarmak için harekete geçen Buca Belediyesi, Başkan Erhan Kılıç liderliğinde afet bölgesindeydi. Üç farklı birimi bizzat koordine eden Başkan Kılıç, özellikle afet bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlara özel destek verilmesi talimatını verdi. BUCAKUT gönüllüleri ve Destek Hizmetleri ekipleri ihtiyaç bölgelerinde çalışma yürüttü, Veterinerlik İşleri de Manavgat’tan Akseki’ye kadar zarar gören hayvanlara müdahale etti. Aksekili bir kadın üreticinin talebi üzerine, mahsur kalan hayvanlarını kurtaran ekipler, duygulu anlar yaşattı.

Şehzadeler’den araç ve gıda

Şehzadeler Belediyesi, 11 çalışanını ve 7 aracını orman yangınlarının olduğu Marmaris ve Milas bölgelerinde görev almak üzere Orman Genel Müdürlüğü’nün emrine verdi. Bölgeye, su ve gıda yardımı da gönderildi. Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Ülkemizde çıkan yangınların en kısa sürede son bulması en büyük temennimiz” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler