Geri Dön

İzmir tarımında ‘kalite’ artıyor

 İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile yıllık 5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştiren Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), kaliteli üretim ve katma değerli ihracatı artırmak için işbirliği kararı aldı.

İzmir tarımında ‘kalite’ artıyor

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve birlik başkanlarıyla bir araya gelen İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, kentte tarımsal üretimde problem olmadığını, pazarlama sorunu olduğunu dile getirdi. Göreve geldikten sonra kentteki tarım paydaşlarının çalışmalarında bütünlük olmadığını farkettiğini ifade eden Özen, şöyle konuşu:

Ejder meyvesi projesi

“Her ilçenin dominant olduğu ürünler var. Bu ürünleri yetiştikleri noktalarda geliştirmek istiyoruz. Damla sakızını Çeşme ve Urla’da yapacağız. Selçuk’ta muz, Seferihisar’da ejder meyvesi üretimi için çalışmalar yapıyoruz.”

Ege Bölgesi’nin tarımsal üretimde büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Eskinazi de, “Sözleşmeli üretim yapıldığında üretici ürünü ekerken kazanacağı parayı bildiği gibi, firmalarımızın ziraat mühendisleri gözetiminde kontrollü üretim olacağı için ürün kalitesi de ihracatçı firmalarımızın beklentileri doğrultusunda gerçekleşir. Bu konularda eğitim verilmesi faydalı olacaktır” dedi.

Bir anlık dalgınlık feci kazayla sonuçlandıBursa'da kamyonet sürücüsünün bir anlık dalgınlığı sonucu; kamyonun kasasındaki forklifte çarpma anı saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber