Geri Dön
Ege'Kadınımızın yükü kırsalda daha ağır'

'Kadınımızın yükü kırsalda daha ağır'

Üretici kadınlara fide dağıtım etkinliğine katılan İzmir Valisi Köşger, “Sağlıklı gıda için, özellikle kırsalda yükü daha ağır olan kadınımız büyük gayret gösteriyor” dedi

'Kadınımızın yükü kırsalda daha ağır'

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Yerli ve Milli Çeşitleri Yaygınlaştırma Projesi kapsamında kadın üreticilere yerli fide dağıtımı devam ediyor. Geçen 12 Nisan’da Vali Yavuz Selim Köşger’in katılımıyla 330 bin yerli ve milli domates, biber, patlıcan ve salatalık fidesi, 15 bin üretici kadınla buluştu. 19 Nisan’da ise 1 milyon 300 bin domates, biber, patlıcan fidesinin, bakanlığın yüzde 75 desteğiyle yaklaşık 5 bin üreticinin tarlalarında ekimi gerçekleşti. Vali Yavuz Selim Köşger, aynı program çerçevesinde 30 ilçedeki İzmirli kadınlara 250 bin domates fidesini ücretsiz dağıttı.
İzmir’in tarımda önde gelen şehirlerden biri olduğunu, sebze meyve yetiştiriciliğinde öncü şehir olarak yaklaşık 2 milyon fideyi toprakla buluşturduklarını ifade eden Köşger, “Tarım, bütün zamanlarda en stratejik sektördür. Vazgeçilmez olan gıda kaynağımız, tarım vasıtasıyla elde ediliyor. Tarımı en sağlıklı ve verimli şekilde yapmamız lazım. Sağlıklı gıdaya ulaşmanın başka yolu yok. Geni değiştirilmemiş, GDO’lu olmayan yerli milli fidanlarla tarımı yürütmeye çalışıyoruz” dedi.

‘Sağlıklı beslenelim’

Kadın üreticilerin büyük yük taşıdığını anlatan Köşger, “Evvelden beri kadınların yükü ağırdır. Özellikle kırsal alandaki kadınların yükü daha da ağır. Parçalanan toprak yapısı ya da kente göç eden erkekler dolayısıyla kadınların yükü ağırlaşıyor. Kadın çiftçilerimize müteşekkiriz. Sağlıklı gıdaya erişim noktasında kendileri için, çocukları için, tüm ülke için gayret gösteriyorlar. Daha sağlıklı günlerde, daha sağlıklı beslenerek yaşamayı ümit ediyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler