Geri Dön
EgeKaraburun’da RES zaferi!

Karaburun’da RES zaferi!

Karaburun’da, özel bir şirket tarafından Sarpıncık Köyü’nde kurulması istenen RES projesine karşı açılan dava kazanıldı

Karaburun’da RES zaferi!

Karaburun’da yoğun tepkilerine neden olan ve tahsis edilen proje sahaları yarımada yüz ölçümünün yüzde 71’ine karşılık gelen rüzgar enerji santralleri (RES) için Anayasa Mahkemesi karar verdi. Özel bir şirket tarafından Sarpıncık Köyü’nde kurulması istenen RES projesine karşı Karaburun Kent Konseyi ve Karaburun Yurttaş Davacıları Grubu açtığı davayı kazandı.
Başkan İlkay Girgin Erdoğan, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen yarımadadaki RES’lerin lisans ve ÇED Olumlu kararlarının defalarca iptal edilmesine rağmen, her seferinde ilgili Bakanlıkların izniyle faaliyetlerin devam ettiğini belirtti, “Anayasa Mahkemesi’nin bir hukuk manifestosu niteliğindeki bu kararını, bir hukukçu olarak ayakta alkışlıyorum. Verilen kararda Anayasa’nın ‘Hak arama hürriyeti’ni düzenleyen 36’ıncı maddesine atıfta bulunulmasını ayrıca anlamlı buluyorum” dedi.
Örnek karar
Anayasa Mahkemesi kararlarının tüm kamu kurumlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlayıcı olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Adı geçen şirketin lisansını aldığı projeye ait ÇED Olumlu kararını iptal eden İzmir 5’inci Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı, şirket tarafından temyize götürülmüş ve Danıştay 14’üncü Dairesi yerel mahkemenin kararını bozarak ‘karar düzeltme istemine kapalı olarak’ dosyayı kapatmış, tüm yargılama giderlerini de vatandaşlarımızın üzerine yıkmıştı. Kararın hem hemşerilerimize hem de doğasını korumak için mücadele veren tüm yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler