Geri Dön

Kurtuluşun ilk adımı bir asır önce atıldı

Kurtuluşun ilk adımı bir asır önce atıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basıp milli mücadele ateşini yaktığı 19 Mayıs, 100. yıldönümünde Ege’nin dört bir yanında ve İzmir’de büyük coşkuyla kutlanacak

Kurtuluş Savaşı’nda yerel halkın verdiği mücadeleyle destan yazan ve zaferin kazanılmasında önemli katkısı olan Ege kentlerinde 19 Mayıs 1919’un 100. yılı, birbirinden coşkulu etkinliklerle kutlanacak. Büyükşehir belediyileri başta olmak üzere yerel yönetimlerce düzenlenen konser ve şenliklerde gençler hem Atatürk’ü anacak hem de kendilerine armağan edilen bayramın coşkusunu yaşayacak.

Sevilen isimler sahnede

19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları İzmir’de 400 gencin katıldığı festivalle başladı. Dün İnciraltı Kent Ormanı’na gelip çadırlar kuran gençler, her gün birbirinden renkli etkinlik ve eğlencelere katılacak. Yarın düzenlenecek 19 Mayıs yol koşusu, fener alayı ve konserler de tüm kentte bayram havası estirecek. Gündoğdu Meydanı’nda saat 22.00’de Ceylan Ertem, 23.00’te de Hayko Cepkin sahne alacak.

Bornova Belediyesi ise dün akşam başlayan gençlik şöleniyle Büyük Park’ta binleri ağırlayacak. Açılan stantlar ve yerel sanatçıların konserleri coşkuyu katlayacak. Tüm Bornovalıları şenliğe davet eden Başkan Mustafa İduğ, “Cumhuriyet kazanımlarımıza sahip çıkmak adına 100. yıla özel olarak planladığımız gençlik şölenimizde hep birlikte olalım” dedi.

Muğla’da coşku

Muğla Büyükşehir Belediyesi de konser, şenlik, spor müsabakaları gibi birçok farklı dalda etkinlik düzenliyor. Bugün saat 14.00’de Ula Gölet’inde düzenlenecek olan “Gençlik ve Çevre Şenliği” ile start alacak kutlamalar 20 Mayıs akşamına kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. Bu akşam ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 21.15’te “İstanbul Ağlarken” adlı tiyatro oyunu sergilenecek. Yarın da saat 21.00’de “Cumhuriyet Yürüyüşü” ile başlayacak kutlamalar daha sonra ünlü sanatçı Burcu Güneş konseri ile devam edecek. Büyükşehir, genç nüfusun yoğun olduğu Kötekli Mahallesi’nde de 20 Mayıs’ta Elif Kaya’yı sevenleriyle buluşturacak. 19 Mayıs’ın Türkiye tarihinin en önemli dönem noktalarından biri olduğunu belirten Başkan Osman Gürün, “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 100 yıl önce yüreğinde ki inançla yakmış olduğu Cumhuriyet ateşinin en önemli adımlarından biridir. Bizde 100. yılında 19 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacağız” diye konuştu.

19 Mayıs coşkusunu haftasonundan başlatan vatandaş ise kutlamalara başladı, renkli görüntüler oluşturdu. Ayvalık’taki toplu zeybek gösterisi ve Denizli’de öğrencilerin oluşturduğu ay yıldız büyük alkış aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber