Geri Dön

Kuşadası jeotermali turizmin hizmetinde

Kuşadası’nda jeotermalin konutlarda ve turizm tesislerinde kullanılması amacıyla jeotermal kaynaklar özel sektör aracılığıyla işletmeye açılacak. Başkan Özlem Çerçioğlu, yasal sürecin başladığını belirtti.

Kuşadası jeotermali turizmin hizmetinde

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında toplanan belediye meclisi, Kuşadası ilçesindeki jeotermal kaynakların turizm tesislerinde ve konutlarda hem ısınma, hem de termal turizm alanında kullanımının önünü açan kararı onayladı. Başkan Özlem Çerçioğlu, kararla birlikte yasal sürecin başladığını, meclis kararı sonrasında Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir ön fizibilite raporu hazırlayarak, Yüksek Planlama Kurulu’ndan yetki almak için Kalkınma Bakanlığı’na başvuru yapılacağını söyledi.

Sezon 12 ay olacak

Jeotermal enerji ile Kuşadası’nda konutlar, diğer enerji kaynaklarının üçte biri oranında bir maliyetle ısıtılabilecek. Turistik tesislerde kullanımı ise ilçede turizmin 12 aya yayılmasına olanak sağlayacak; termal turizmin önü açılacak. Yap-işlet-devret modeline göre ihaleyi alan şirket, 49 yılın sonunda işletmeyi Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devredecek. İhale ile Güzelçamlı ve Davutlar Bölgesi’nden başlamak üzere ilçede toplam 64 bin konut ısınma olanağı bulacak.

Otellere gün doğdu

Bölgedeki 160 otel termal suyu ısınma ve kür merkezi olarak değerlendirecek. Isınma sorunu yüzünden yılın 10 ayı atıl durumda bulunan onbinlerce konut da turizm amaçlı değerlendirilecek.

İşte Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in canlı yayında depreme yakalandığı anlar...Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington yakınlarında 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. O anlarda Başbakan Jacinda Ardern, canlı yayınla bir televizyon programındaydı. Sarsıntı başlayınca sakinliğini koruyan başbakan, çevresini kontrol etti. Deprem bittikten sonra da yayına devam etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber