Geri Dön
EgeMelda Aksu Tasarım Galerisi girişimcilere önderlik ediyor

Melda Aksu Tasarım Galerisi girişimcilere önderlik ediyor

Yedi yıl önce kurduğu Mel’s Design markasıyla moda dünyasına yeni bir soluk getiren, cemiyet hayatının başarılı isimlerinden dekoratör Melda Aksu; “Melda Aksu Tasarım Galerisi” ile kendi markasını kurmak isteyen girişimci kadınlara da yol gösteriyor

Melda Aksu Tasarım Galerisi girişimcilere önderlik ediyor

Kadınların günlük yaşamda ve iş hayatlarında rahatlık ve şıklıklarından ödün vermemeleri fikriyle yola çıkıp kurduğu Mel’s Design markasıyla büyük ses getiren dekoratör Melda Aksu; hem moda dünyasına yeni bir soluk getirdi hem de kadınların kendilerini özgür ve şık hissettiği renkli bir dünyanın kapılarını açtı.

Her geçen gün büyüyen Mel’s Design markasının diğer kadınlara örnek olması için Bebek’te hayata geçirdiği “Melda Aksu Tasarım Galerisi” ile de girişimci kadınları moda dünyasına davet eden Aksu, “Kendi markasını kurmak isteyen ama işe nereden başlayacağını bilemeyen kadınlara hem yol gösteriyoruz hem de kendi tasarımlarını galerimizde sergileme fırsatı sunuyoruz” dedi. Aksu, girişimci kadınlara ilham veren projenin detaylarını paylaştı.

- Mel’s Design markasını nasıl kurdunuz?

Yaklaşık 12 yıldır mekanları tasarlayan ve giydiren bir dekoratör olarak iş hayatının içindeyim. Yedi yıl önce de Mel’s Design markasının ilk adımlarını attım. Benimle özdeşleşmiş, kendimi yansıttığım bir tarzım var. Üniversite yıllarımdan bu yana İspanyol paça ve renkler hayatımın en önemli parçalarından biriydi. Beni moda sektörüne taşıyan, tamamen kendi hayatımda ihtiyaç duyduğum eksiklerim ve gereksinimlerim oldu. İki ayrı meslek olarak gözükse de moda ve dekorasyon aslında iç içe. Birinde mekanları giydirirken diğerinde insanları giydiriyorum. Benim için moda ve tasarımın bir matematiği var. Hayat bir denklem! Nasıl ki beyaz dekore ettiğim bir mekan daha geniş duruyorsa, beyaz giyen bir kadın olduğundan biraz daha kilolu durabiliyor. Siyah bir mekan tasarlandığımda biraz daha minimalize olabiliyorsa siyah giyen kadınlar da bir o kadar normal ölçülerinden daha farklı gözükebiliyorlar. Ben öncelikle kadınların iyi hissetmeleri üzerine kıyafetler tasarlıyorum. Renkler hayatımın merkezinde yer aldığı için tasarımlarımı cesur renklerle birleştirerek farklı bir koleksiyon yarattığım.

Melda Aksu Tasarım Galerisi girişimcilere önderlik ediyor

- Mel’s Design tasarımlarını farklı kılan detaylar nelerdir?

Mel’s Design deyince ilk akla gelen, özel kumaşlarla dokunan yüksek belli push up özelliği olan İspanyol paça pantolonlar. Pantolonlarımın en büyük özelliği eski yıllardaki korseli elbiselerin giyildiği dönemler gibi kadın vücuduna şekil veren özellikte olmaları. Elastik özellikleri ise son derece rahat olarak giyilmelerini ve günlük hayatta kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlıyor. Bu kış sezonu da en belirgin parçalarım yüksek belli İspanyol paçalar, tulumlar, silimfit ceketler, sezon renklerini tamamlayan trikolar ve kürk yakalı paltolar…

“Mel’s Kadınları” rahat ve şık

- Birçok yerde “Mel’s Kadınları” diye bir tabir konuşuluyor. Kimdir bu “Mel’s Kadınları?”

Giyinmeyi sadece ihtiyaç olarak görmeyen, daha iyi hissetmek ve şıklığın verdiği rahatlığı yaşamak isteyenler diyebiliriz. Aslında her kadın diyebilirim. “Mel’s Kadınları” gittikleri yerde desen, renk ve kalıplarla fark edilirler. Çünkü tarzımız çok amaçlı ve her yere her ortama uyduğu için kadınları rahat ve şık hissettiriyor.

- Dekoratörlük, moda tasarımcılığı… Şimdi de Melda Aksu Tasarım Galerisi. Galerinizde, yürüteceğiniz projelerden bahsedebilir misiniz?

Arnavutköy’deki tasarım galerimde birçok tasarımcıya destek oldum ve işi büyütüp tek bir çatıda toplamak istedim. Tasarımcılara, girişimcilere destek olup hedefleri doğrultusunda nasıl ilerleyecekleri konusunda rehberlik edip onları geliştirebileceğim bir platform kurmak amacıyla yola çıktım. Bunun için farklı paketler sunarak alternatifler yarattım. Marka çıkartmak, markasını geliştirmek, müşteri datası gibi. Bir yandan bana çok heyecan veren Mel’s Akademi’de girişimcilerle markalaşma yolunda deneyimlerimi paylaşıp yanlarında olacağım. Satış ve pazarlama konusunda destek verip üretimlerine katkıda bulunacağım bir tasarım galerisi oluşuyor. Yani modaya gönül vermiş ya da üniversitede tasarım okuyan gençlerimiz Mel’s Akademi’ye gelip dikiş makinesinin başında tekniklerini geliştirip hayallerini hayata geçirecek. Bunun dışında Melda Aksu Tasarım Galerisi’nin başka hedefleri var. Örneğin; tasarımları olup üretim desteği olmayan öğrencilerden kadınlara kadar hepsine imkan sağlamak. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzün de birliğe ihtiyacı var. Amacım bunu sağlarken gençlerimizi ya da bu işe gönül verenleri ünlü tasarımcılarla bir araya getirip hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmak.