Geri Dön
EgeNöroloji Uzmanı Efendizade’den uyarı

Nöroloji Uzmanı Efendizade’den uyarı

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Efendizade, son zamanlarda koronavirüs salgının da etkisiyle ciddi oranda artan baş ağrısıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Nöroloji Uzmanı Efendizade’den uyarı

Pandemi döneminde hastaların çoğunun benzer sebeplerle kliniklere başvurduğunu belirten Efendizade, “Eğer bir hastanın hayatında ilk kez şiddetli bir baş ağrısı tarif ediliyorsa ve bunlar ağrı kesici tedavileriyle geçmiyorsa bu bizim nörolojide kırmızı bayrak dediğimiz acil baş ağrısıdır. Hasta acil olarak hastaneye başvurulmalı ve baş ağrısının kaynağı değerlendirilmeli. En sık gördüğümüz baş ağrısı nedenlerinden birisi migrendir. Özellikle 20 ile 40 yaş arası kişilerde görülür. Zonklayıcıdır, tek taraflı olur. Bulantı da eşlik eder” dedi. Hastanın öyküsünü anlatması gerektiğini vurgulayan Efendizade, “Ağrının başlangıcı, süresi, sıklığı, şiddeti ve baş ağrısının şekli bize daha net anlatılırsa biz hastayla ilgili o kadar bilgi elde ederiz, doğru tanıya yöneliriz.

Özellikle kronik baş ağrılarının altından bazen ciddi hastalıklarda çıkabiliyor. Bunlar beyin damar tıkanıklığı, beyin tümörü gibi hastalıklar. Bazen beyin enfeksiyonu ciddi baş ağrısı nedenidir. Baş ağrıları ihmal edilmemesi gereken bir nörolojik şikayettir. Hafife almayın” diye konuştu.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler