Geri Dön
EgeÖğrencilerin yüzü güldü!

Öğrencilerin yüzü güldü!

İzmir Büyükşehir tarafından barınma sorunu çeken öğrenciler için hazırlanan projenin ilk aşamasında misafirhanelerin kapıları açıldı

Öğrencilerin yüzü güldü!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yurt kapasitelerinin yetersizliği ve yükselen kira ücretleri nedeniyle barınma sorunuyla karşı karşıya kalan üniversite öğrencilerine yönelik başlattığı çalışma kapsamında önemli adımlar atıldı. ‘İzmir Gençlere Kucak Açıyor’ adıyla planlanan, ‘Yurt’, ‘Dayanışma’ veya ‘Gönüllü Aileye Katılım’ seçeneklerinin yer aldığı projenin ilk ayağı olarak misafirhanelere öğrenciler kabul edilmeye başlandı. Gelinen aşamada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Balçova’da bulunan Umut Atölyesi’ne ve Karşıyaka’daki Örnekköy Sosyal Tesisi’ne öğrenciler yerleştirilmeye başlandı. Güvenlik önlemleri ve hijyen standartlarının en yüksek seviyede tutulduğu misafirhanelerde tek ya da iki kişilik odaların yanı sıra mutfak, kütüphane, hobi ve bilgisayar odaları bulunuyor.
Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazanan ve Balçova’daki misafirhaneye yerleşen Lizge Karakoç, “Belediyenin barınma sorununa el atması güzel” derken, kızı Lizge’yle birlikte İzmir’e gelen anne Türkan Karakoç ise, “Küçük bir şehirden, Elazığ’dan geldim. Ama buradaki belediyecilikle kendimi başka bir ülkeden başka bir ülkeye gelmiş gibi hissettim. Gönül rahatlığıyla kızımı buraya emanet edip gideceğim” diye konuştu. DEÜ Hemşirelik Bölümünü kazanan ve Umut Atölyesi’ne giriş yapan Kader Polat, “Manisa’nın Alaşehir ilçesinden geliyorum. Binayı gezdim, gayet de güzel, beğendim. Çok iyi bir aile ortamı var” dedi.