Geri Dön
EgeÖğrencilerle el ele verdi, robot üretti

Öğrencilerle el ele verdi, robot üretti

Muğla’da lise öğretmeni Akkoyunlu, öğrencileriyle birlikte iki yıl süren çalışmaların sonucunda kodlama derslerinde kullanılacak robot üretti

Öğrencilerle el ele verdi, robot üretti

Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alan Öğretmeni Taner Akkoyunlu, kodlama dersinde kullanılmak üzere robot üretti. Muğla Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) kodlama derslerinde kullanılan eğitim robotlarını uygun fiyata mal etmek isteyen Akkoyunlu, öğrencilerle işbirliği yaptı. Fayda-maliyet analizleri yapan Akkoyunlu, 2 yıl süren çalışmanın sonunda tasarım ve programlamasını kendisinin yaptığı robotu tamamladı.
Maliyeti yarıdan az
Muğla BİLSEM’de 2018 yılında robotik kodlama derslerine girmeye başladığını belirten Akkoyunlu, “Kullandığımız eğitim robotları kaliteli ve pazar payı yüksekti. Kalabalık sınıflarda her öğrenciye bir robot düşmüyordu. Kendi robotumuzu yapalım düşüncesi bu noktada çıktı” dedi. Robotun özelliklerini anlatan Akkoyunlu, “Hızı kontrol ediliyor. Çizgi takip uygulamalarında başarılı. Ultrasonik mesafe sensorüyle engel algılama ve mesafe ölçümü yapılıyor. Servo motor kontrolü, buzzer ile ses, 8 LED ile ışık, bluetooth modülüyle uzaktan kontrol, LDR ışık ve PTC ısı sensörleriyle analog veri okuma uygulamaları gerçekleştirilebiliyor. Bunların yanı sıra cep telefonu şarj adaptörüyle pili şarj ediliyor. Referans aldığımız robota göre daha çok özelliği var. Maliyeti yarıdan daha az. Öğrencilerimizle örnek kodlar içeren kitap hazırlayacağız” diye konuştu.