Geri Dön
Ege‘Önemli aşamayı geride bıraktık’

‘Önemli aşamayı geride bıraktık’

AK Partili Kaya, İzmir Kuzey-Doğu Çevre Otoyolu’nun proje çalışmalarıyla ilgili son bilgileri paylaştı, “Trafiğe takılmadan ulaşım sağlayacağız” dedi

‘Önemli aşamayı  geride bıraktık’

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, kentin ikinci çevreyolu olacak İzmir Kuzey-Doğu Çevre Otoyolu’nun proje çalışmaları kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. ÇED sürecinin devam ettiğini belirten Kaya, “Sayın Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla başlatılan projede önemli aşamalar geride kaldı. Koridor etüdü, harita alım çalışmaları, yatay düşey hat çalışmaları tamamlanarak onaylandı. ÇED sürecinde, 15 Nisan’da halkın katılımı toplantısı yapılacak. Kavşak projeleri ve Ar-Ge hizmetlerine ilişkin çalışmalar devam ediyor. Tüm bu çalışmaların 2021 yılı sonu itibari ile tamamlanması hedefleniyor” dedi.
Koyundere’den Buca’ya
Proje güzergahının toplam uzunluğunun yaklaşık 40.823 kilometre olduğunu, (2x3) şeritli ve platform genişliği toplam 37.5 metre olacak şekilde tasarlandığını belirten Kaya, “Güzergahı Menemen-Çandarlı Otoyolu’nun Koyundere Kavşağı’ndan ayrılarak başlayacak. Menemen ve Çiğli’nin doğusundaki dağlık kesimden güney istikametinde geçerek doğuya yönelecek. Bu kesimde de Bayraklı ve Karşıyaka’nın kuzeyinden doğu istikametinde geçen proje hattı, Bornova Çevre Yolu hattına oturarak Evka-4 Mahallesi’nin altından tünelle geçecek. Bu kesimin devamında Homeros Vadisi’ni ve Manisa yolunu keserek Bornova’nın etrafından dolaşan proje güzergahı Ambarlar kesimine ulaşacak ve İzmir-Ankara Devlet Yolu ile İzmir-İstanbul Otoyolu ile kesişecek. Bu noktadan itibaren sanayi sitelerinin doğusundaki dağlık kesimi kullanarak güney istikametinde ilerleyen güzergah, proje sonunda mevcut Buca Kavşağı’na bağlanarak da son bulacak. İzmir’e ikinci çevre yolunu kazandırarak, hemşerilerimize kent içi yoğun trafiğe takılmadan, daha rahat ve konforlu seyahat etme imkanını sağlayacağız” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler