Geri Dön
Ege'Ruslar, turizme iyi geliyor!'

'Ruslar, turizme iyi geliyor!'

İZMİR Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Akbaba, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı 2016 yılı turizm rakamlarını değerlendirdi. Prof. Dr. Akbaba, “Bu yıl Türkiye turizmine en fazla katkıyı sağlayan ülke Rusya oldu” dedi.

'Ruslar, turizme iyi geliyor!'

Turizmin, gayri safi milli hasıladaki (GSMH) payının, 2015teki yüzde 6,2 oranından, 2016 yılında yüzde 2,6’ya düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Akbaba, turizmde toparlanma sürecinin birkaç yıl daha alabileceğini ifade etti. 2017 rakamlarının ise umut vaat ettiğini söyleyen Prof.Dr. Akbaba, Şu anda içinde bulunulan durum bir fırsata dönüştürülmeli, gerekli yasal düzenlemeler yapılarak, sektörün daha güçlü hale getirilmesi sağlanmalıdır” dedi. Akbaba, 2017 yılının ocak- mayıs döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.55 oranında artarak 8 milyon 762 bin 509 seviyesine yükseldiğine dikkat çekti.

‘Çin’den gelenlerde artış var’

Bu yıl Türkiye turizmine en fazla katkıyı sağlayan ülkenin Rusya olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akbaba, iki ülke arasındaki gerilimin sona ermesinin turizme olumlu yansıdığını belirtti.

Çin’den gelen ziyaretçi sayısında büyük artış yaşandığını kaydeden Akbaba, geçen yılın aynı döneminde Türkiye’ye turist gönderen ilk 15 ülke içinde en büyük düşüşün yüzde 38 ile ABD’de, yüzde 29 düşüşle Hollanda’da ve yüzde 25’lik düşüşle Almanya’da görüldüğünü aktardı.

2016 yılının ilk 6 ayında 250 bin kişi ağırlayan İzmir, 2017nin aynı aylarına göre yüzde 1,5 artışla 253 bin turisti misafir etti. İzmir’in zengin coğrafyasının, tarihi zenginliklerinin belki de yüzde birini bile kullanamadığını belirten Prof. Dr. Akbaba, bu noktada krizlere karşı daha dirençli, getirisi yüksek çeşitliliklerin ön plana çıkarılmasını gerekliğini vurguladı.

‘Çeşitlilik değerlendirilmeli’

Prof. Dr. Akbaba, “Deniz, kum, güneş üçlüsüne dayanan kitle turizmine alternatif olarak kültür, sağlık, inanç, yayla, spor, kongre, mağara, gastronomi gibi çeşitlilikler değerlendirilebilir” dedi.