Geri Dön
EgeTarihe asırlık dokunuş

Tarihe asırlık dokunuş

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Saat Kulesi’nden Dumlupınar Mahallesi’ne, Zağnos Paşa Cami Meydanı’ndan Yeni Çarşıya kadar olan yaklaşık 50 bin metrekarelik alan ile Şeyh Lütfullah Cami ve çevresinde sürdürdüğü kentsel tasarım çalışmalarına hız verdi.

Tarihe asırlık dokunuş

Dumlupınar Mahallesi Kazım Özalp Sokak’ta 8 tescilli binanın restorasyonunu tamamlarken 11 binanın ise restorasyonu devam ediyor. Proje tamamlandığında Çamlık Rekreasyon Alanı, Dumlupınar Mahallesi, Zağnos Paşa Cami ile meydanı ve Yeni Çarşı birbirine entegre bir hale gelerek ziyaretçilerin eski Balıkesir’i deneyimleyebileceği bir tarih koridoru oluşturulacak. 

Bölgede şehrin tarihi kimliğini ön planda tuttuklarını ve çevreye saygılı bir meydan oluşturduklarını ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, “Tarihi Dumlupınar Mahallesi Kazım Özalp Sokağı’ndaki yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binaların restorasyonlarını gerçekleştiriyoruz. Estetik değerlerini koruyarak modern hayatın gereksinimleri doğrultusunda titizlikle restore ettiğimiz tarihi yapılar, turizm noktasında yeni birer çekim merkezi haline geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği desteklerden dolayı Balıkesir halkı adına çok teşekkür ederim” dedi. 

500 kilo atığa Balıkesir kuzusu hediye

Atıksız yaşamı destekleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu kez de sürdürülebilir bir tarım için çiftçi kadınlarla güçlerini birleştirdi. S.S. Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile işbirliğinde “Tarlada Sıfır Atık” projesini hayata geçiren Büyükşehir, tohumdan hasada kadar geçen sürede meydana gelen zirai ve tarımsal atıklar ile plastikleri geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyor. Kooperatif bünyesinde bulunan 13 köyde hayata geçirilen proje kapsamında; zirai ve tarımsal atık toplayan kooperatif üyelerine, her 500 kilogram başına Büyükşehir Belediyesi tarafından bir toklu kuzu hediye edilecek. “Tarlada Sıfır Atık” projesiyle, bir yandan tarımsal atıkların yarattığı çevresel kirliliğin azalmasını sağlayan Büyükşehir, diğer yandan da hediye ettiği kuzularla bölgedeki çiftçilere sosyo-ekonomik destek sağlıyor. Böylelikle tarımsal atıkların yarattığı çevresel kirliliğin azaltılması hedefleniyor.