Geri Dön
EgeTavşan, kaz, tavuk ne ararsan var!

Tavşan, kaz, tavuk ne ararsan var!

Gaziemir’deki Şehit Er Selahattin Şener Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bahçesinde ‘Doğaya Dönüş’ projesi kapsamında çiftlik kuruldu.

Tavşan, kaz, tavuk ne ararsan var!

Aralarında, tavşan, kaz, Pekin ördeği ve tavuğun da bulunduğu çok sayıda kümes hayvanını besleyen öğrenciler, kuluçka makinesinde dölledikleri yumurtalardan çıkan civcivleri de büyütüyor. Besledikleri hayvanların gübresini de kullanarak oluşturulan bahçede domates, salatalık, biber ve patlıcan gibi ürünler yetiştiriliyor.

Öğrenciler çok mutlu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın imam hatip liseleri arasında düzenlediği yarışmadan 32 bin liralık hibe desteğiyle okula önce mikroskop ardından kuluçka makinesi aldıklarını belirten Müdür Dilaver Açıkgöz, “Doğan civcivleri ne yapacağımızı düşünürken ‘Doğaya Dönüş’ projesini hazırladık. Getirilen evsel atıkların hayvanlar tarafından tüketilmesini sağladık. Küçük bahçemizde hayvanların gübreleriyle domates, salatalık, biber patlıcan gibi ürünleri yetiştirdik. Sıfır atık projesini de desteklemiş olduk” dedi. Teneffüslerde ve öğle aralarında hemen çiftliğin yanına geldiklerini söyleyen 11’inci sınıf öğrencilerinden Sevgi Orhan (16) da, özellikle öğretmenlerden aldıkları yemleri vererek keyifli zaman geçirdiklerini belirtti. 9’uncu sınıf öğrencisi Muhammed Hac ise, “Biyoloji dersi işledikten sonra hayvanların nasıl yaşadığını yakından görüyoruz” ifadesini kullandı. l NEVRA UÇKAÇ DHA